Wpływ programowania metabolicznego na rozwój chorób przewlekłych

Programowanie metaboliczne dotyczy wpływu czynników środowiskowych, endogennych oraz żywienia okołoporodowego matki w trakcie pierwszych 1000 dni życia dziecka, liczonych od jego poczęcia. To okres najintensywniejszego rozwoju.

Programowanie metaboliczne może wpłynąć na rozwój przewlekłych chorób metabolicznych takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 czy choroby sercowo-naczyniowe.

Predyspozycje do otyłości kształtują się już w okresie prenatalnym. Mogą one wynikać np. z niedożywienia lub nadmiernej konsumpcji pokarmu (zwłaszcza posiłków bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe oraz cukier) przez matkę. 

Jeżeli w trakcie ciąży kobieta spożywa duże ilości żywności wysokoprzetworzonej, zwiększa to ryzyko wystąpienia w późniejszych latach u dziecka cukrzycy typu 2. 

Również wysokotłuszczowa dieta w ciąży nie pozostaje bez echa. Dzieci takich matek mają tendencję do osiągania wyższej masy ciała w dzieciństwie oraz w dorosłym życiu, co wiąże się z większym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. 

Promując świadome przygotowanie do ciąży oraz prawidłową dietę w trakcie jej trwania jesteśmy w stanie zapobiec wielu nieprawidłowościom zdrowotnym. 

źródło: dietetycy.org