Pilotaż przedłużony – osoby z traumą mogą liczyć na pomoc

Rządzący stwierdzili, iż wyniki programu pilotażowego dotyczącego leczenia traumy wskazują na zasadność realizacji takiej formy leczenia. Program miał trwać do 30 czerwca 2025 r., ale zostanie wydłużony o rok, co zapewni wystarczającą ilość czasu na wprowadzenie wypracowanych rozwiązań w systemie.

Celem programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin było praktyczne sprawdzenie efektywności różnych programów oddziaływań terapeutycznych przedstawionych przez realizatorów programu pilotażowego.

Program uwzględniał oddziaływania terapeutyczne, w związku z co najmniej jednym z następujących rodzajów doświadczeń traumatycznych:
1) uczestnictwo w działaniach wojennych lub doświadczenie uchodźcze w związku z konfliktem zbrojnym;
2) doświadczenie lub bycie świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej;
3) uczestnictwo pośrednie lub bezpośrednie w wypadku komunikacyjnym;
4) doświadczenie skutków kataklizmu naturalnego lub pożaru.

Wyniki programu pilotażowego, liczba pacjentów oraz liczba udzielonych świadczeń wskazują na zasadność realizacji takiej formy leczenia oraz potwierdzają potrzebę związaną z poprawą jakości i efektywności sposobu organizacji opieki nad pacjentami po doświadczeniu traumy.

Proces leczenia traumy jest jednak długotrwały. Przedłużenie realizacji pilotażu do czerwca 2026 r. pozwoli nie tylko na przeprowadzenie niezbędnych zmian systemowych, ale także na zachowanie ciągłości leczenia pacjentów objętych programem.

Uwagi do projektu można zgłaszać do 7 czerwca.

źródło: Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy