Obecnie pacjenci nie mają dostępu do świadczeń scharakteryzowanych procedurami związanymi z podaniem autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej. Brak jest również wskazań klinicznych i warunków realizacji tych procedur w ramach świadczeń gwarantowanych. Czy nowy projekt rozporządzenia rozwiązuje te problemy?
Proponowany projekt rozporządzenia wprowadza zmiany w załącznikach do rozporządzenia, które polegają na dodaniu do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego świadczenia pn. “Podanie autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej” oraz uchyla świadczenia o niepotwierdzonej skuteczności ich stosowania scharakteryzowanych procedurami medycznymi:
- 84.502 „Wprowadzenie czynników wzrostu pochodzenia autogenicznego”,
- 84.503 „Wprowadzenie czynników wzrostu z komórek macierzystych”.
Procedury 84.502 oraz 84.503 nie będą już finansowane.
Zmiana w zakresie świadczeń gwarantowanych w zakresie leczenia szpitalnego wynika z opracowań analitycznych Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).
Wraz z dodaniem procedury medycznej 84.5021 „Podanie autogenicznego osocza
bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej” do wykazu, Minister Zdrowia określił
minimalne warunki realizacji tej procedury, która będzie obejmowała zarówno przygotowanie jak i podanie autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej w następujących wskazaniach:
1) choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego;
2) rozerwanie mankietów ścięgien mięśni stożka rotatorów;
3) zapalenie powięzi mięśni stopy;
4) martwicy kości szczęki i żuchwy związana z przyjmowaniem leków;
5) choroba zwyrodnieniowa stawu skroniowo-żuchwowego;
6) leczenie wspomagające przy przeszczepach skóry;
7) leczenie ran przewlekłych, w oparzeniu, stopie cukrzycowej, owrzodzeniu żylnym.
Procedura przygotowania i podania preparatu osocza bogatopłytkowego lub fibryny
bogatopłytkowej może być realizowana zarówno w trybie ambulatoryjnym jak i stacjonarnym, w zależności od stanu klinicznego świadczeniobiorcy.
Jednocześnie należy zauważyć, że w związku z faktem, że podanie preparatu na skórę, śródskórnie, podskórnie, domięśniowo, a nawet dostawowo nie wymaga hospitalizacji świadczeniobiorcy, równolegle prowadzone są prace związane ze zmianą rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r.w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 357, z późn. zm.), które polegają na umożliwieniu realizacji tej technologii w poradniach specjalistycznych różnych specjalności.
Swoje uwagi do projektu można zgłaszać do 09.09.2024 r.
źródło: Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie
świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego