MZ: Nie prowadzimy rejestru ciąż

Na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się komunikat informujący o tym, że System Informacji Medycznej (SIM) zawiera informacje służące wyłącznie zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom/pacjentkom. Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi rejestru ciąż.

Decyzję o udostępnieniu własnych danych medycznych podejmuje pacjent/pacjentka. Wyjątkiem jest lekarz, pielęgniarka lub położna podstawowej opieki zdrowotnej, wybrani przez pacjenta/pacjentkę. 
Taki dostęp będzie miał też każdy pracownik medyczny w sytuacji zagrożenia życia pacjentki, kiedy to najwyższym  priorytetem jest szybkie udzielenie niezbędnej pomocy. Do tych danych nie mają i nie będą mieli dostępu urzędnicy.

Kobiety ciężarne nie powinny być poddawane szeregowi procedur medycznych np. badaniom RTG, jak też nie mogą przyjmować niektórych leków. Informacje o ciąży pacjentki, zwarte w SIM, służą wyłącznie dostosowaniu terapii do stanu ciężarnej pacjentki i są niezbędne w procesie leczenia, w szczególności gdyby była ona nieprzytomna.

Dostęp do danych co do zasady wymaga zgody pacjentki, ze wskazaniem jego zakresu czasowego i przedmiotowego.

Informacja o ciąży została objęta także katalogiem danych, które obejmować ma Patient Summary (Karta Pacjenta), tj. opracowywany przez Komisję Europejską dokument medyczny, który ma zostać wprowadzony w ramach Unii Europejskiej. Ma on zawierać podstawowe dane na temat zdrowia pacjenta, być wymieniany transgranicznie i służyć pracownikom medycznym w efektywniejszym prowadzeniu diagnostyki i terapii pacjentów dzięki dostępowi do najistotniejszych informacji na temat zdrowia pacjenta, w szczególności w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Ministerstwo Zdrowia informuje także, że we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości opracowuje dla podmiotów leczniczych Wytyczne dotyczące terminacji ciąży, które zostaną opublikowane we wrześniu br.

źródło: Ministerstwo Zdrowia