Naukowcy z Zabrza zbadają trwałość leków w kosmosie

“Chcemy sprawdzić, jak przechowywanie polimerowych, biodegradowalnych systemów uwalniania leków w warunkach panujących na orbicie będzie wpływać na ich czas przydatności.” Eksperyment może dostarczyć interesujących wyników i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kosmonautów.

Eksperyment naukowców z Zabrza zostanie zrealizowany podczas polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS. Start zaplanowano nie wcześniej niż na wiosnę 2025 r.

Warunki panujące na orbicie różnią się od tych panujących na Ziemi. Leki szybciej się tam rozkładają. Naukowcy z Zabrza zaproponowali zabezpieczenie leku poprzez wprowadzenie go do wchłanialnego nośnika polimerowego, który skutecznie mógłby blokować promieniowanie kosmiczne.

“To pierwszy tego typu eksperyment, a ilość danych, które możemy z niego wyciągnąć jest olbrzymia” – dodał badacz, który jest pomysłodawcą i koordynatorem eksperymentu.

Eksperyment będzie polegał na wysłaniu w kosmos próbek oraz rozlokowaniu ich przez astronautów w module badawczym Columbus na ISS. Równolegle jako punkt odniesienia taki sam eksperyment będzie prowadzony w warunkach ziemskich w CMPW PAN.

Całość badań ma potrwać 3 lata. W tym czasie mniej więcej co roku na Ziemię będzie wracała część paczek.

W skład zespołu badawczego wchodzą: dr Jakub Włodarczyk, dr Mateusz Stojko, dr Monika Musiał-Kulik, dr hab. Katarzyna Jelonek oraz dr hab. Michał Sobota.

Eksperyment pt. „Biodegradowalne systemy dostarczania leków w warunkach braku grawitacji” („Stability of Drugs”) zostanie przeprowadzony w ramach misji załogowej Axiom-4 (Ax-4). Jak podali badacze, działania nadzoruje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) i Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT).

źródło: mgr.farm