W czerwcu 2024 r. opublikowano wyniki nowego badania, które ocenia wpływ modelu żywienia opartego na zasadach diety planetarnej na zdrowie i długość życia. Dane do analiz pozyskano od łącznie ponad 200 tysięcy Amerykanów i jest to jak dotąd największe badanie w tym zakresie tematycznym. Co już wiemy?
Dieta planetarna z założenia ma być dobra nie jedynie dla naszego zdrowia, ale również dla kondycji planety. Przeznaczona jest dla osób ogólnie zdrowych w wieku powyżej 2 lat. Uwzględnia duży udział żywności pochodzenia roślinnego, niski do umiarkowanego udział żywności pochodzenia zwierzęcego oraz niskie spożycie tłuszczów nasyconych, rafinowanych produktów zbożowych i cukru.
Stosowanie tej diety wraz z redukcją marnowania żywności i poprawą praktyk rolniczych mogłaby w zrównoważony sposób pomóc wyżywić rosnącą wciąż populację i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 50%.
Coraz więcej naukowców przygląda się diecie planetarnej. Badania wykazały m.in., że:
- w populacji szwedzkiej osoby stosujące dietę planetarną miały niższe ryzyko śmiertelności z powodu chorób układu krążenia oraz nowotworów odpowiednio o 32% i 24% w porównaniu z osobami, które w niewielkim stopniu stosowały zasady diety,
- w populacji brazylijskiej uwzględnienie diety planetarnej wiązało się z niższym wskaźnikiem masy ciała i mniejszym obwód w talii o 24% i 27% w porównaniu do osób nieprzestrzegających jej zaleceń,
- przestrzeganie zasad diety planetarnej zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
W czerwcu 2024 opublikowano wyniki największego jak dotąd badania oceniającego wpływ diety planetarnej na zdrowie. Dane do analiz pochodziły od ponad 200 tysięcy dorosłych Amerykanów. Każdy z nich wypełniał kwestionariusze dotyczące sposobu żywienia co 2-4 lata przez okres ponad 30 lat.
W badaniu wykazano, że wśród 10% uczestników, którzy najbardziej przestrzegali diety planetarnej, ryzyko przedwczesnej śmierci było o 30% niższe w porównaniu z 10% uczestników, którzy najmniej przestrzegali zasad tej diety.
Przestrzeganie zasad diety planetarnej było związane z mniejszym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia o 14%, nowotworów o 10%, chorób układu oddechowego o 47%, chorób neurodegeneracyjnych o 28%.
Dane dotyczące stosowania diety planetarnej przeanalizowano również pod kątem wpływu na środowisko. Stwierdzono, że osoby, które najbardziej przestrzegały zasad diety planetarnej, miały znacznie mniejszy wpływ na środowisko biorąc pod uwagę takie parametry jak emisja gazów cieplarnianych, zapotrzebowanie na wodę i nawozy, wykorzystanie gruntów uprawnych, w porównaniu z tymi, którzy najmniej przestrzegali tego wzorca żywieniowego. Odnotowano o 29% niższą emisję gazów cieplarnianych, o 21% mniejsze zapotrzebowanie na nawozy, o 51% mniejsze wykorzystanie gruntów uprawnych oraz o 13% mniejsze zapotrzebowanie na wodę.
źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej