Rola pielęgniarki POZ w opiece długoterminowej domowej

Czy pielęgniarka pracująca w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ) jest odpowiednią kandydatką do pracy w opiece długoterminowej domowej? W obliczu rosnącego zapotrzebowania na opiekę długoterminową przed pielęgniarkami otwierają się nowe, nietypowe role.

Pielęgniarka POZ realizuje świadczenia nie tylko w przychodni, ale także odwiedza pacjentów w ich domach. Zna więc specyfikę pracy w warunkach domowych i posiada niezbędną wiedzę do wykonywania świadczeń leczniczych np. pobieranie krwi, wykonywanie wlewów, wymiana cewnika.

Aby móc pracować jako pielęgniarka w opiece długoterminowej domowej należy ukończyć kurs pielęgniarstwa środowiskowego, który pielęgniarka POZ posiada.

Czym różni się praca w opiece domowej od tej w POZ?

Pielęgniarka pracująca w opiece domowej długoterminowej świadczy opiekę wyłącznie w domach pacjentów. Samodzielnie ustala ona plan opieki nad pacjentem i podejmuje decyzje dotyczące codziennych działań. Współpracuje również z lekarzem, jednak nie tak ściśle jak pielęgniarka środowiskowa.

To, co wyróżnia opiekę domową długoterminową to również elastyczne godziny pracy oraz możliwość wyboru formy zatrudnienia.

źródło: jestempielegniarka.pl