Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się ze stanowiskiem środowiska pielęgniarskiego zawierającym ogólne założenia dla modelu zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej, w tym propozycji umożliwienia samodzielnego znieczulenia pacjentów przez pielęgniarki, wyraża zdecydowany sprzeciw wobec tej propozycji.
W grudniu pielęgniarki wystosowały pismo do ministra zdrowia w sprawie wdrożenia zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej (APN). Pielęgniarki podkreśliły, że dopracowały model APN i określiły szczegółowy zakres kompetencji dla następujących zakresów świadczeń:
- praktyka APN w opiece nad ranami i stomią,
- praktyka APN w opiece długoterminowej,
- praktyka APN w opiece paliatywno-hospicyjnej,
- praktyka APN w POZ,
- praktyka APN w pielęgniarstwie diabetologicznym,
- praktyka APN w pielęgniarstwie anestezjologicznym.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zapoznało się ze stanowiskiem pielęgniarek i przekazało w swoim stanowisku, że w pełni wspiera środowisko pielęgniarskie w działaniach mających na celu wzrost znaczenia i prestiżu zawodu pielęgniarki, popiera także zmiany zmierzające w kierunku docenienia finansowego wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek anestezjologicznych, dostrzegając ich fachowe kompetencje oraz wiedzę, które pomagają codziennie ratować ludzkie życie i zdrowie na blokach operacyjnych i oddziałach intensywnej terapii.
Lekarze zaznaczyli jednak, że ich poważne zastrzeżenia budzi proponowany zakres zwiększenia uprawnień pielęgniarek w szczególności nadanie im uprawnień do kwalifikowania pacjentów do znieczulenia przy planowych zabiegach, wykonywanie przez pielęgniarki znieczulenia do zabiegu u pacjentów od 18 roku życia zakwalifikowanych do I lub II grupy według ASA i samodzielnego zlecania badań diagnostycznych w okresie okołooperacyjnym.
Prezydium NLR przypomina: Polska anestezjologia należy do niezwykle bezpiecznych, między innymi ze względu na standardy anestezjologiczne, ustalane w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia na podstawie upoważnienia zawartego w art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej. Standardy te zapewniają pacjentom należytą opiekę i jakość udzielanych świadczeń. Polscy anestezjolodzy mogą się szczycić rygorystycznym i nowoczesnym szkoleniem, nastawionym na jakość. Wprowadzenie standardu anestezjologicznego w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 lutego 1998 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii w zakładach opieki zdrowotnej poprzedzone było protestem środowiska lekarskiego i od tego czasu w opiece anestezjologicznej udało się poczynić olbrzymi krok naprzód.
źródło: NIL, termedia.pl