Zmiany w działaniu Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego

Pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Jakie zmiany nadchodzą?

Rozporządzenie stanowi realizację upoważnienia ustawowego zawartego w art. 21 ust. 17
ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zwanej dalej „ustawą”. Obecnie, w ramach wykonania powyższego upoważnienia ustawowego, obowiązuje stare rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 listopada 2018 r.

Nowe przepisy zawarte w ustawie wprowadziły:

1) zmianę rodzajów zespołów ratownictwa medycznego i wprowadzenie ich podziału na:
a) dwuosobowe podstawowe zespoły ratownictwa medycznego,
b) trzyosobowe podstawowe zespoły ratownictwa medycznego,
c) specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego,
d) motocyklowe jednostki ratunkowe;
2) zmianę sposobu planowania szpitalnych oddziałów ratunkowych przez wprowadzenie
kryterium ludnościowego i obszarowego (Do każdego szpitalnego oddziału ratunkowego wskazany zostanie obszar jego działania obejmujący populację nie większą niż 200 tys. ludności, na którym czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego do oddziału ratunkowego będzie nie dłuższy niż 45 minut.)
3) odwołanie się do ewidencji, o której mowa w art. 23a ust. 1 ustawy zamiast korzystanie z dotychczasowych wykazów szpitalnych oddziałów ratunkowych, jednostek organizacyjnych szpitali wyspecjalizowanych w udzielaniu świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego, centrów urazowych i centrów urazowych dla dzieci;
4) ujęcie informacji o ćwiczeniach przeprowadzonych w roku poprzednim oraz planowanych do przeprowadzenia w roku następnym.

Zrezygnowano z zamieszczania w planie informacji o kosztach funkcjonowania
dyspozytorni medycznych przepisów dotyczących obowiązku wnioskowania przez wojewodów do Ministra Zdrowia o środki na ten cel oraz z podziału w szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć na pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego i pozostałych.

W zakresie danych dotyczących funkcjonowania dyspozytorni medycznych dodano informacje o liczbie zgłoszeń przekazywanych przez poszczególne dyspozytornie w ramach zastępowalności. Bilans tych zgłoszeń stanowić będzie odzwierciedlenie pracy i stopnia obciążenia dyspozytorni. Dodatkowo poszerzono zakres danych o strukturę zatrudnienia. Powyższe dane posłużą do oceny obsady stanowisk dyspozytorskich.

Uwagi do projektu można zgłaszać do 2 maja 2025r.

źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne