Nowe technologie w zakresie diagnostyki zakażeń krwi w laboratoriach mikrobiologicznych – co mówią eksperci?

Grupa ekspertów opublikowała zalecenia dotyczące diagnostyki zakażeń krwi w laboratoriach mikrobiologicznych w Polsce, uwzględniające nowe technologie. Proponują oni modyfikację lub uzupełnienie klasycznych algorytmów, aby móc w pełni wykorzystać potencjał aktualnie dostępnych nowoczesnych metod. Właściwe ich wykorzystanie i interpretacja wyników wymaga ścisłej współpracy mikrobiologów i klinicystów.

Znaczny postęp technologiczny w dziedzinie mikrobiologii powoduje, że w wielu przypadkach możliwe jest skrócenie czasu oczekiwania na wykrycie patogennego drobnoustroju z kilku dni do kilku godzin. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zakażeń łożyska naczyniowego / sepsy, czy innych zakażeń inwazyjnych, gdzie nowoczesne technologie stanowią znakomite uzupełnienie tradycyjnych metod hodowlanych.

Dzięki szybkiej identyfikacji szczepu, oznaczeniu lekowrażliwości, czy wykryciu genów oporności bezpośrednio z butelki z dodatnim posiewem krwi, nowoczesne laboratorium mikrobiologiczne ma realny wpływ na wcześniejsze wdrożenie celowanej antybiotykoterapii, jej eskalację lub deeskalację.

Z zaleceniami można zapoznać się na stronie: https://kidl.org.pl/get-file/14063_zalecenia-ekspertw-dot-postpowania-z-dodatnim-posiewem-krwi-31.07.2024.pdf

Propozycje wykorzystania nowych technologii w zależności od wyposażenia laboratorium przedstawiono w formie 5 algortymów.

źródło: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych