Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Większość produktów leczniczych z grupy antybiotyków jest obecnie dostępna na rynku. Odnotowaliśmy spadek wystawionych recept dla większości leków z tej grupy. W odniesieniu do ubiegłego tygodnia odnotowaliśmy poprawę dostępności produktów z substancją czynną clarithromycinum dzięki zrealizowanym dostawom m.in. granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej w dawkach 125 mg/5 ml oraz 250 mg/5 ml, w opakowaniach o poj. 60 ml.
Liczba wystawionych opakowań na produkty lecznicze z substancją czynną oseltamivirum spada, nadal jednak utrzymuje się na wysokim poziomie. W obrocie znajdują się dodatkowo produkty lecznicze z importu (m. in. w dawce 75 mg).
Dostępność produktu leczniczego (złożonego) z substancjami czynnymi estradioli valeras + norgestrelum w postaci tabl. powlekanych jest utrudniona z uwagi na objęcie czasowym wstrzymaniem obrotu przez podmiot odpowiedzialny do końca maja br. Poprawy dostępności spodziewamy się dopiero po zrealizowaniu dostaw zadeklarowanych wstępnie na maj br.
Prognozujemy utrudnienia w dostępności produktów z substancją czynną tolterodinum w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, które zostały objęte przez podmioty odpowiedzialne czasowym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu m.in. w dawce 4 mg po 28 kaps. oraz po 90 kaps. bądź stałym wstrzymaniem obrotu – produkt leczniczy w dawce 2 mg po 28 kaps. W obrocie pozostają dostępne przedmiotowe produkty w postaci tabletek.
źródło: GIF