Ciekawostki na temat karmienia piersią

Karmienie piersią to najkorzystniejszy sposób odżywiania dla noworodków i niemowląt. Wiemy, że korzystnie wpływa zarówno na zdrowie matki jak i dziecka. Jakie są mniej znane fakty na temat karmienia piersią?

Prawa pierś jest tą dominującą.

Około 75% kobiet karmiących piersią produkuje więcej mleka w prawej piersi. Różnice pojawiają się na wczesnym etapie laktacji, szczególnie u pierworódek. Asymetria ma podłoże biologiczne i nie jest związana z używaniem laktatora czy prawo lub leworęcznością.

Kobiety karmiące piersią śpią dłużej.

Badania sugerują, że kobiety karmiące piersią śpią o 40-45 minut dłużej w ciągu nocy niż matki karmiące mlekiem sztucznym. Mleko matki wspomaga sen dziecka, więc mama nie musi wstawać tak często w nocy.

Karmienie piersią nie wiąże się z próchnicą.

Karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 1 roku życia nie wiąże się ze wzrostem ryzyka rozwoju próchnicy.

Wiek matki nie wpływa na ilość produkowanego w piersiach mleka.

Nie ma dowodów potwierdzających tezę, że kobiety po wielu porodach mają więcej mleka. Nie wiąże się to także z wiekiem matki. Na ilość mleka może mieć jednak wpływ płeć dziecka. Chłopcy spożywają o 80-100 ml więcej mleka niż dziewczynki.

Przekłucie brodawki piersiowej może zmniejszyć ilość pokarmu.

U kobiet po operacji piersi, ich urazie lub przekłuciu brodawki piersiowej udokumentowana została mniejsza produkcja pokarmu. W trakcie tych zabiegów może dojść do przecięcia przewodów mlecznych, co zakłóca prawidłową produkcję mleka.

Niemowlęta karmione piersią są mniej narażone na zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Możliwe mechanizmy tej ochrony to zwiększona pobudliwość niemowląt karmionych piersią oraz obecność immunoglobulin i cytokin w mleku matki. Niemowlęta karmione piersią są łatwiej wybudzane z aktywnego snu, niż niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym.

źródło: nursing.com