Ozempic reglamentowany? Jakie są pomysły na poprawienie jego dostępności?

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia rozmawiano o dostępności do leku Ozmepic. Obecnie obecny jest on jedynie w 1% aptek. Pojawił się pomysł, aby wprowadzić jego reglamentację. Jakie inne rozwiązania zaproponowano?

Poseł Bolesław Piecha przypomniał, że Ozempic jest refundowany dla określonej grupy pacjentów, zgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi.

„Duże zainteresowanie tym lekiem wynika z zażywania go przez osoby chore na cukrzycę, ale również ze stosowania poza wskazaniami refundacyjnymi przez tych, którzy cukrzycy nie mają, ale dzielnie kroczą do cukrzycy typu 2, w związku z tym, że mają nadwagę czy otyłość” – mówił Bolesław Piecha

Wiceminister Zdrowia Marek Kos wyjaśnił, że utrudniony dostęp do Ozempicu wynika między innymi z ogromnego wzrostu popytu – w ciągu ostatnich 3 lat o 1350%. 

Podobny problem mają wszystkie inne kraje. Trudno jest uwierzyć w to, że w innych krajach z godziny na godzinę można dostać dany preparat, gdy my mamy informacje, że jest to szalenie trudne w każdym kraju” – mówił Kos.

Firma produkująca deficytowy lek nie jest w stanie wyprodukować go więcej, mimo ogromnego popytu na całym świecie. Wiceminister Zdrowia poinformował, że trwają rozmowy z producentem i podmiotem odpowiedzialnym. „Mamy deklarację zwiększenia liczby dostaw – ta ma nastąpić od 1 stycznia 2025 r.”

Posłanka Marcelina Zawisza zaproponowała pomysł reglamentacji Ozempicu. „Czy w szybkiej noweli ustawy refundacyjnej zobaczymy przepisy umożliwiające reglamentację? Skoro sytuacja się powtarza, to byłoby to wskazane – zwróciła uwagę Zawisza, dodając, że mamy do czynienia także z lekiem działającym na otyłość, więc chodzi o ordynację off-label.”

Poseł Marek Hok nie zgodził się jednak z tą opinią mówiąc: „Nie zgadzam się z wizją reglamentowania leków, które są stosowane w nadwadze i otyłości, ale powinniśmy zacząć walczyć z nadwagą i otyłością.”

Jego zdanie podzieliła także posłanka Alicja Chybicka: „Nie wolno tego zrobić, dlatego, że otyłość jest pierwszym krokiem do cukrzycy. Otyłość to choroba i pacjenci robią wszystko, aby z nią walczyć.”

Poruszony został również wątek produkcji deficytowego leku w Polsce. Pan Kos przypomniał, iż Ozempic jest objęty ochroną patentową do 2028 roku, stąd dobrym pomysłem mogłoby być wejście na rynek leków generycznych.

źródło: mgr.farm, termedia.pl