Pojawił się projekt zarządzenia Prezesa NFZ zmieniający część zasad dotyczących zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe. Umożliwia on m.in. skorzystanie z możliwości wyjazdu do uzdrowiska dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Projekt zarządzenia wprowadza zmiany w § 7 ust. 4 oraz w § 12 ust. 8 rozszerzając katalog procedur podlegających wyłączeniu, co wynika ze specyfiki udzielanych świadczeń. Leczenie uzdrowiskowe jest świadczeniem udzielanym w warunkach stacjonarnych albo ambulatoryjnych, na miejscu u świadczeniodawcy. Wobec powyższego procedury ICD-9 z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności o kodach: 93.1206, 93.1207, 93.1306, 93.1916 oraz 93.23, 93.37 nie mają zastosowania.

źródło grafiki: https://politykazdrowotna.com/artykul/nfz-o-sprawozdawczosci-telerehabilitacji-n830386
Zmieniono treść § 9 ust. 2 rezygnując ze wskazywania jednostek chorobowych ICD 10: G80, G81, G82, G83 wyłącznie jako rozpoznania zasadniczego w podstawie skierowania, w przypadku wystawienia skierowania na leczenie uzdrowiskowe dla dzieci, z mózgowym porażeniem dziecięcym lub schorzeniami neurologicznymi o zbliżonym obrazie klinicznym, którym Fundusz finansuje świadczenia do ukończenia 18. roku życia.
Projektowana zmiana ma na celu umożliwienie zakwalifikowania i potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe w zakresie: uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych, w kierunku leczniczym zgodnym z oceną lekarza specjalisty, dzieciom do ukończenia 18. roku życia, w przypadku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym lub schorzeniami neurologicznymi o zbliżonym obrazie klinicznym, gdzie rozpoznaniem zasadniczym lub chorobą współistniejącą jest jednostka chorobowa według międzynarodowej klasyfikacji ICD 10: G80, G81, G82, G83.
Natomiast w ust. 3 jednoznacznie wskazano na obowiązek udzielania świadczeń, w kierunkach leczniczych ustalonych dla danego uzdrowiska w decyzji ministra właściwego do spraw zdrowia o potwierdzeniu możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze, dla którego sporządzono operat uzdrowiskowy, a następnie okresowo potwierdzanych nie rzadziej niż raz na 10 lat.
Dodano także § 13b, którego celem jest doprecyzowanie kwestii przekazywania informacji w zakresie standardu pokoju zakwaterowania pacjenta. Obowiązek zakwaterowania pacjenta w określonym standardzie wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. z 2024 r. poz. 529).
Ponadto, w celu uproszczenia procedury, w § 11 zmieniono ust. 1, rezygnując z wymogu przekazywania w formie papierowej informacji o niestawiennictwie się świadczeniobiorcy na leczenie uzdrowiskowe w terminie, lub w przypadku braku wskazań do ustalenia programu leczenia balneologicznego, przerwaniu z uzasadnionych przyczyn ustalonego programu leczenia balneologicznego, o samowolnym przerwaniu leczenia albo wydaleniu świadczeniobiorcy z turnusu. Konsekwencją zmiany brzmienia ust. 1 jest uchylenie dotychczasowego ust. 2.
Uwagi można zgłaszać do 30 kwietnia 2025 r.
źródło: Projekt zarządzenia prezesa NFZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe