Jak prawidłowo stosować środki biobójcze przy usuwaniu skutków powodzi?

Prezes URPL opublikował komunikat dotyczący stosowania produktów biobójczych przy usuwaniu skutków powodzi. Zawiera on podstawowe informacje na temat środków biobójczych, zarówno tych przeznaczonych do dezynfekcji, konserwacji jak i zwalczania szkodników.

Produkty biobójcze są klasyfikowane w 4 głównych kategoriach:

1. Środki dezynfekujące.

2. Produkty konserwujące.

3. Zwalczanie szkodników.

4. Inne produkty biobójcze.

W kategoriach wyróżniono łącznie 22 grupy produktowe, oznaczone z języka angielskiego skrótem PT (Product Types).

Najistotniejszą grupą produktów biobójczych przy usuwaniu skutków powodzi są środki dezynfekujące, stosowane m. in.:

– do dezynfekcji rąk (PT1),

– do dezynfekcji powierzchni (ściany, podłogi), wyposażenia i mebli, które nie są stosowane w bezpośrednim kontakcie z żywnością ani paszami (PT2),

– do celów utrzymania higieny weterynaryjnej oraz dezynfekcji materiałów i powierzchni mających związek z pobytem lub transportem zwierząt (PT3),

– do dezynfekcji urządzeń, kontenerów, przyborów kuchennych, powierzchni i rurociągów związanych z procesem produkcji, transportu, przechowywania i spożycia żywności lub pasz (PT4),

– produkty stosowane do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia dla ludzi i zwierząt (PT5)- w kwestiach związanych z bezpieczeństwem wody przeznaczonej do spożycia należy śledzić informacje służb sanitarno- epidemiologicznych oraz pić wodę butelkowaną, która nie miała kontaktu z wodami powodziowymi.

Kolejną grupą produktów, które mogą mieć zastosowanie w usuwaniu skutków powodzi są produkty konserwujące z grup PT7, PT10, które mogą być wykorzystane przy remontowaniu i zabezpieczaniu w celu ochrony właściwości powierzchni farb, tworzyw sztucznych oraz do konserwacji konstrukcji murowanych poprzez przeciwdziałanie szkodliwemu wpływowi drobnoustrojów i glonów.

Istotne będą również produkty zwalczające szkodniki, w szczególności z grupy PT14 do zwalczania myszy, szczurów lub innych gryzoni oraz produkty stosowane do zwalczania stawonogów (np. owadów, pajęczaków i skorupiaków- PT18).

Wykaz obejmujący ponad 6500 zarejestrowanych produktów biobójczych jest dostępny pod adresem:

https://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze

Zastosowanie produktów biobójczych jest bardzo istotne jako profilaktyka zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, z uwagi na ryzyko szerzenia się chorób zakaźnych oraz zatruć pokarmowych na terenach dotkniętych powodzią.

źródło: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych