Farmaceuta to zawód o kluczowym znaczeniu dla systemu ochrony zdrowia, którego wykonywanie wymaga spełnienia określonych wymagań edukacyjnych i kwalifikacyjnych. W Polsce, regulacje dotyczące tego zawodu są szczegółowo określone w ustawie z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty. Zgodnie z przepisami, osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu farmaceuty ma prawo posługiwać się tytułem „farmaceuta”, który podlega ochronie prawnej.
Ustawa o zawodzie farmaceuty zawiera regulacje przewidujące możliwość ukarania osób za nieuprawnione posługiwanie się tytułem zawodowym farmaceuty. Art. 79 „Kto bez wymaganego uprawnienia posługuje się tytułem zawodowym „farmaceuta”, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”
Kto więc jest farmaceutą?
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o zawodzie farmaceuty kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty posiada osoba, która:
- Ukończyła studia na kierunku farmacja, obejmujące sześciomiesięczną praktykę zawodową w aptece i uzyskała tytuł magistra farmacji.
- Posiada Prawo Wykonywania Zawodu.
Zgodnie z brzmieniem art. 13 ust. 1 ustawy o zawodzie farmaceuty „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty” w odniesieniu do osoby, która posiada kwalifikacje, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1-3, przyznaje w drodze uchwały okręgowa rada aptekarska właściwa ze względu na zamierzone miejsce wykonywania zawodu farmaceuty albo NRA
Wskazać należy, że zawód farmaceuty może wykonywać osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu farmaceuty, która złożyła ślubowanie i jest wpisana do rejestru farmaceutów, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich.
Osoby wykonujące zawód farmaceuty są zrzeszone w samorządzie zawodu farmaceuty. Przynależność do samorządu zawodu farmaceuty jest obowiązkowa dla farmaceutów wykonujących zawód farmaceuty.
Farmaceuta podczas i w związku z wykonywaniem w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym czynności, o których mowa w art. 4 ust. 2 oraz ust. 3 pkt 1, 3, 4 i 6 ustawy o zawodzie farmaceuty, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 2024 r. poz. 17).
Powyższe regulacje oznaczają, że tylko osoby posiadające stosowne wykształcenie i kwalifikacje, a także którym zostało przyznane w drodze uchwały okręgowej rady aptekarskiej albo uchwały NRA „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty”, mogą posługiwać się tytułem zawodowym „Farmaceuta”.
źródło: Naczelna Izba Aptekarska