Jakie jest aktualne stanowisko na temat immunoprofilkatyki chorób zakaźnych na terenach dotkniętych powodzią w Polsce?
W wyniku zalania różnych terenów i obiektów istnieje potencjalnie zwiększone ryzyko zachorowań na choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę (np. enterotoksyczne Escherichia coli, Shigella, Salmonella, norowirusy, rotawirusy, enterowirusy, pasożyty jelitowe, a także znacznie rzadziej na wirusowe zapalenie wątroby typu A, leptospirozę, dur brzuszny).
Na podstawie oceny ryzyka opartej na danych epidemiologicznych, nie rekomenduje się obecnie masowych (populacyjnych) szczepień ochronnych dla wszystkich osób przebywających na terenach dotkniętych powodzią.
Na podstawie analizy bieżącej sytuacji, obecnie rekomenduje się dobrowolne i bezpłatne szczepienia ochronne w wybranych grupach osób.
Szczepienia przeciw tężcowi dla osób, które:
- uległy urazowi z naruszeniem ciągłości skóry,
- w ciągu ostatnich 5 lat nie otrzymały szczepienia przeci tężcowi, a uczestniczą w czynnościach ratowniczych i mają wysokie ryzyko urazu w kontakcie z wodą powodziową i odpadami,
- nie otrzymały szczepionki w ciągu ostatnich 10 lat.
Szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A dla osób, które:
- są narażone na długotrwałą ekspozycję na odpady powodziowe, ścieki, oczyszczanie wody,
- miały kontakt z wydzielinami, wydalinami lub przedmiotami skażonymi osoby chorej.
Szczepienia przeciw durowi brzusznemu – obecnie nie ma racjonalnych podstaw do zalecenia masowych szczepień przeciw tej chorobie zakaźnej. Szczepienia przedekspozycyjne są zalecane osobom, które zawodowo są narażone na długotrwały kontakt ze skażonymi przedmiotami (w tym służby ratunkowe, strażacy, policja, WOT, wojsko, pracownicy przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych) oraz personel medyczny.
źródło: Główny Inspektorat Sanitarny