Możliwe tymczasowe utrudnienia w dostępności do antybiotyków zawierających klarytromycynę

Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował aktualną listę dostępności lekowej. Których leków na pewno nie zabraknie, których mamy zbyt mało?

Zaobserwowano zwiększone zapotrzebowanie na antybiotyki z grupy makrolidów. Z uwagi na bardzo dynamiczny wzrost zapotrzebowania na przedmiotową grupę produktów, niskie zapasy produktów zawierających clarithromycinum w tabl. powl. w dawkach 250 mg oraz 500 mg, które posiadają wysoki udział w rynku, mogą pojawić się tymczasowe utrudnienia w dostępności takiej postaci farmaceutycznej. W obrocie znajdują się natomiast zamienniki w formach o przedłużonym lub zmodyfikowanym uwalnianiu.

Odnotowano dostawy produktów leczniczych zawierających m.in. atomoxetinum (w dawkach 25 mg oraz 40 mg), acidum tranexamicum (rozwtór do wstrzykiwań), rivastigminum (w dawce 9,5 mg/24h) oraz semaglutidum (w dawkach 0,25 mg i 0,5 mg).

Produkty zawierające dinatrii pamidronas  podmiot poinformował o braku dostaw do końca lutego 2025 r. proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wlewu (oczekuje na zatwierdzenie zmian rejestracyjnych). W związku z powyższym, dostępność ww. produktu w dawce 60 mg będzie utrudniona. Produkt w dawce 90 mg jest dostępny na stanie MAH (z wcześniej wytworzonej partii produkcyjnej).

Będą utrudnienia w dostępności produktów zawierających substancję isosorbidi mononitras . Podmiot odpowiedzialny poinformował, że w związku z brakiem dostaw API od zewnętrznego dostawcy wszystkie dawki zostaną dyskontynuowane. Ponadto, Sanofi sp. z o.o. nie będzie wnioskowało o przedłużanie refundacji dla ww. produktów od początku stycznia 2025 roku.

Na liście leków planowanych do wstrzymania na stałe przez podmioty odpowiedzialne pojawiły się następujące produkty zawierające:

  • doxazosinum, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 4 mg, 30 tabl.,
  • ivabradinum, Tabletki powlekane, 7,5 mg, 56 tabl.,
  • ivabradine genoptim, Tabletki powlekane, 5 mg, 56 tabl.,
  • venlafaxine actavis, Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde, 37,5 mg, 28 kaps.,
  • rotigotinum, System transdermalny, plaster, 4 mg/24 h, 28 plastrów.,
  • diclofenacum natricum, Roztwór do wstrzykiwań lub do sporządzania roztworu do infuzji, 25 mg/ml, 5 amp. 3 ml.

W obrocie znajdują się odpowiedniki, których dostępność jest obecnie niezagrożona.

źródło: GIF