Chirurdzy będą się szkolić z medycyny pola walki

Jesienią każdy przyszły chirurg odbędzie szkolenie z medycyny pola walki. Nauczy się jak zabezpieczać rany i udzielać pomocy w warunkach wojny. Szkolenie poprowadzi Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego.

Medycyna pola walki została dodana do szkolenia specjalizacyjnego dla chirurgów. To intensywny pięciodniowy program, którego zaliczenie będzie konieczne, by móc przystąpić do państwowego egzaminu specjalizacyjnego.

Prof. Jerzy Sieńko, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej, tłumaczy, iż przyszli specjaliści będą uczyć się udzielania pomocy na linii frontu przy pomocy symulatorów pola walki w różnych warunkach pogodowych, takich jak śnieg, ciemność czy zacinający deszcz. Nauczą się, jak zabezpieczyć rany na polu walki, jednocześnie dbając o własne bezpieczeństwo. Będzie to szkolenie z pierwszego stopnia zabezpieczenia medycznego.

Anna Błażejczyk, chirurg ogólna absolwentka Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, mówi, że w dobie zagrożenia konfliktem zbrojnym każdy chirurg powinien mieć choć blade pojęcie o tym, z czym można spotkać się w obszarze działań wojennych, wiedzieć, jakich obrażeń może się spodziewać.

Pilotażowe zajęcia drugiego stopnia medycyny pola walki ruszyły także dla specjalistów chirurgii ogólnej, ortopedii, anestezjologii oraz pielęgniarek operacyjnych i anestezjologicznych.

źródło: termedia.pl