EMA zaleca aktualizację zaleceń mających na celu zminimalizowanie ryzyka interakcji między lekiem odchudzającym Mysimba (naltrekson/bupropion) a lekami zawierającymi opioidy (w tym lekami przeciwbólowymi, takimi jak morfina i kodeina, innymi opioidami stosowanymi w trakcie operacji oraz niektórymi lekami na kaszel, przeziębienie lub biegunkę).
Mysimba to lek stosowany w połączeniu z dietą i ćwiczeniami, aby pomóc kontrolować wagę u osób dorosłych, które mają otyłość (wskaźnik masy ciała – BMI – wynoszący 30 lub więcej) lub nadwagę (wskaźnik BMI między 27 a 30) i mają powikłania związane z wagą, takie jak cukrzyca, nieprawidłowo wysoki poziom tłuszczu we krwi lub wysokie ciśnienie krwi.
Leki opioidowe mogą nie działać skutecznie u pacjentów przyjmujących Mysimba, ponieważ jedna z
substancji czynnych w Mysimba, naltrekson, blokuje działanie opioidów. Istnieje również ryzyko rzadkich, ale poważnych i potencjalnie zagrażających życiu reakcji, takich jak drgawki i zespół serotoninowy (potencjalnie zagrażający życiu stan wynikający z nadmiaru serotoniny w organizmie) u osób przyjmujących Mysimba razem z lekami na depresję i opioidami.
EMA przypomina pacjentom i pracownikom ochrony zdrowia, że leku Mysimba nie wolno stosować u osób uzależnionych od opioidów, osób poddawanych leczeniu agonistami opioidowymi, takimi jak metadon lub buprenorfina, a także u osób przechodzących ostre objawy odstawienia opioidów.
Osoby stosujące Mysimba powinny otrzymać kartę pacjenta, którą będą nosić przy sobie przez cały czas. Karta będzie im przypominać o konieczności poinformowania lekarza, w przypadku operacji, o stosowaniu Mysimba. Wynika to z faktu, że Mysimba powinna zostać odstawiona na co najmniej trzy dni przed rozpoczęciem leczenia opioidami, które są często stosowane w celu zapobiegania bólowi i dyskomfortowi podczas operacji i zabiegów medycznych.
źródło: EMA