Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne wydało „Farmaceutyczne standardy żywienia klinicznego” przygotowane przez zespół Autorów, składający się z farmaceutów-specjalistów na co dzień, zajmujących się sporządzaniem preparatów do żywienia, oraz przedstawicieli środowiska naukowego, którzy ten obszar praktyki badają i publikują wyniki swoich badań.
Książka zawiera definicje i podstawy prawne, które porządkują kompleksowo kompetencje, odpowiedzialność i obszar realizowanych czynności farmaceuty w pracowni żywienia pozajelitowego. Szczegółowo opisane są konstrukcje systemu zarządzania jakością, wraz z oceną ryzyka, organizacja przestrzeni pracowni, wyposażenie i kontrola przestrzeni pracy oraz wymagania dotyczące personelu fachowego i dokumentacji związanej z procesem sporządzania.
W książce przedstawiono ogólne zasady sporządzania mieszanin do żywienia pozajelitowego, postępowanie w przypadku przygotowania mieszanin w przemysłowych workach wielokomorowych, sporządzanie mieszanin z wykorzystaniem automatycznych mieszalników czy biurety, a także opisano wyroby medyczne, zalecane i wykorzystywane w procesie sporządzania i podawania mieszanin.
Finalnie w opracowaniu podjęto zagadnienie podaży leków pacjentom żywionym przez sztuczne dostępy do przewodu pokarmowego, opisując szczegółowo zasady postępowania w zakresie ich sporządzania i stosowania.
Publikację można zakupić na stronie Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.
źrodło: Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne