URPL: Ryzyko wystąpienia wtórnego nowotworu złośliwego z limfocytów T – po jakich lekach?

W okresie kilku tygodni do kilku lat po leczeniu hematologicznych nowotworów złośliwych z zastosowaniem terapii CAR-T skierowanej przeciwko BCMA lub CD19 zgłaszano występowanie wtórnych nowotworów złośliwych z limfocytów T, w tym nowotworów złośliwych z ekspresją chimerycznego receptora antygenowego (ang. chimeric antigen receptor, CAR).

W porozumieniu z Europejską Agencją Leków (ang. EMA) oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przedstawiciele poniżej wymienionych podmiotów odpowiedzialnych przekazali informacje dotyczące ryzyka wystąpienia wtórnego nowotworu złośliwego z limfocytów T.

Komunikat dotyczy produktów leczniczych:

  • Abecma,
  • Breyanzi,
  • Carvykti,
  • Kymriah,
  • Tecartus,
  • Yescarta.

Obecnie zatwierdzone terapie CAR-T skierowane przeciwko CD19 lub BCMA są stosowane w szeregu wskazań od ostrej białaczki z limfocytów B, specyficznych podtypów chłoniaka z limfocytów B i szpiczaka mnogiego. Do kwietnia 2024 r. tymi produktami leczniczymi było leczonych około 42,5 tys.
pacjentów na całym świecie.

Europejska Agencja Leków (ang. EMA) dokonała oceny 38 przypadków nowotworów złośliwych z limfocytów T, których wystąpienie po zastosowaniu terapii CAR-T zgłoszono do kwietnia 2024 r. Przypadki te odnosiły się do różnych rodzajów chłoniaka z limfocytów T i białaczki limfocytowej z limfocytów T, które zaobserwowano w ciągu od kilku tygodni do kilku lat po podaniu. Odnotowano zgony.

Wśród przypadków poddanych ocenie w mniej niż połowie zgłoszonych nowotworów złośliwych z limfocytów T przeprowadzono dalsze badania na obecność konstruktu CAR we wtórnym nowotworze złośliwym. W 7 przypadkach wykryto konstrukt CAR. Sugeruje to, że terapia CAR-T miała udział w rozwoju choroby oraz, że mogło dojść do mutagenezy insercyjnej. Chociaż możliwe jest także wystąpienie innych mechanizmów, potrzebne są dalsze badania w celu lepszego zrozumienia i rozpoznania mechanizmów leżących u podstaw tego zjawiska oraz czynników przyczyniających się do jego wystąpienia. Dlatego ważnym krokiem w takich badaniach jest analiza próbek tkanek nowotworów złośliwych z limfocytów T.

Od czasu zatwierdzenia do stosowania, w drukach informacyjnych zawarto informację, że u pacjentów leczonych tymi produktami mogą wystąpić wtórne nowotwory złośliwe. Druki informacyjne produktów zostaną zaktualizowane w taki sposób, by zawierały nowe informacje dotyczące występowania wtórnych nowotworów złośliwych z limfocytów T. Pacjenci leczeni produktami CAR-T powinni być do końca życia monitorowani pod kątem wtórnych nowotworów złośliwych.

źródło: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych