Sprzedaż i oznaczenia napojów energetycznych – czy coś się zmieni?

Konieczne okazało się przeprowadzenie notyfikacji na poziomie Światowej Organizacji Handlu (WTO) ustawy z 17 sierpnia 2023 r. zakazującej między innymi sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia. W toku prac nad ustawą swoje uwagi zgłosiła Wielka Brytania oraz Zjednoczone Stany Ameryki.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym wprowadza zmiany w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1608 oraz z 2023 r. poz.1718).

Projekt ma charakter techniczny tj. uchyla przepisy zawarte w rozdziale 3b dotyczącym sprzedaży i oznaczenia napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny oraz w rozdziale 4a dotyczącym przepisów karnych ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym i wprowadza je w identycznym brzmieniu w projektowanym rozdziale 3c i rozdziale 4b.

Celem tych zmian jest przeprowadzenie notyfikacji powyższych przepisów, które pierwotnie zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1718). Ustawa wprowadziła m.in. zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci i młodzieży do lat 18-stu, jak również obowiązek etykietowania tych produktów.

Z uwagi na wpływ na handel międzynarodowy – wymagało to notyfikacji na poziomie Światowej Organizacji Handlu (WTO), na co Ministerstwo Zdrowia zwracało uwagę Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej w trakcie prac nad projektem. Pomimo to, taka notyfikacja nie została opracowana i przekazana.

W toku prac parlamentarnych nad ustawą, zastrzeżenia co do jej projektowanych przepisów zgłosiły formalnie administracje Wielkiej Brytanii i USA oraz nieformalnie administracja Szwajcarii w kontaktach ze Stałą Misją Rzeczypospolitej Polskiej przy WTO.

Ponadto USA wniosły o zniesienie zakazu sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18 r.ż. oraz ogólnego zakazu sprzedaży napojów energetycznych w automatach dla osób w każdym wieku. W kwestii etykietowania USA przedstawiły stanowisko, zgodnie z którym firmy członkowskie Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Napojów są zobowiązane postępować odpowiedzialnie i nie promować ani nie sugerować nadmiernej lub nieodpowiedzialnej konsumpcji napojów energetycznych. UK natomiast w dniu 24 maja 2024 r. zgłosiła zastrzeżenia co do samego faktu braku przeprowadzenia notyfikacji i zaznaczyła, że głównym problemem jest to, że podczas wdrażania przepisów nie zapewniono przedsiębiorstwom wystarczającej ilości czasu na dostosowanie się do nowych wymagań. UK zwróciła się do Rzeczypospolitej Polskiej z prośbą o wstrzymanie wdrażania tych środków, aby ułatwić notyfikację zgodnie z wymaganą procedurą i dać czas na rozpatrzenie uwag i wszelkich późniejszych poprawek.

Uwagi do projektu można wysyłać do 17.10.2024 r.

źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym