Nowelizacja ustawy antytytoniowej wchodzi w życie

5 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy antytytoniowej, która wprowadza zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Zakazuje też ich sprzedaży przez internet i w automatach oraz reklamy i promocji.

Opakowania tych produktów będą musiały być oznakowane jako szkodliwe dla zdrowia. Dodatkowo e-papierosów bez nikotyny nie będzie można używać w miejscach publicznych (np. w szkołach, restauracjach, na przystankach i placach zabaw) – taki zakaz obowiązuje już dla e-papierosów z nikotyną.

Zwiększy się też nadzór nad składem płynów do e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych – będą musiały być dostosowane do wymogów ustawy (nie będą mogły zawierać substancji o właściwościach rakotwórczych), a informacje na ich temat będą zgłaszane do Biura do spraw Substancji Chemicznych co najmniej 6 miesięcy przed planowanym wprowadzeniem do sprzedaży.

Woreczki nikotynowe zostaną uznane za wyroby powiązane i zdefiniowane jako produkty do użytku doustnego, które zawierają nikotynę (bez tytoniu) i są porcjowane w woreczkach. Maksymalna zawartość nikotyny, którą zawierają, zostanie ograniczona do 20 mg/g.

Kolejny projekt nowelizacji ustawy antytytoniowej, zakłada:

  • całkowity zakaz sprzedaży wszystkich jednorazowych e-papierosów – zarówno tych z nikotyną, jak i bez niej,
  • wycofanie z rynku woreczków nikotynowych o smakach innych niż tytoniowy,
  • nowe zasady sprzedaży innych produktów z nikotyną (np. gum, sprayów, tabletek) – będą traktowane jak leki i dostępne tylko w aptekach po zatwierdzeniu przez odpowiedni urząd,
  • obowiązek badania składu płynów w e-papierosach.

Projekt będzie musiał zostać notyfikowany w Unii Europejskiej po przyjęciu go przez Radę Ministrów – to obowiązkowa procedura dla takich regulacji.

Więcej o nowelizacji można przeczytać tutaj: https://hcp-news.pl/wpisy-tematyczne/prawo-i-polityka-zdrowotna/zakaz-sprzedazy-jednorazowek-prawie-75-dzieci-w-wieku-szkolnym-przyznaje-sie-do-palenia/

źródło: Ministerstwo Zdrowia