EMA zaleca rozszerzenie wskazań szczepionki przeciwko MPox

Szczepionka przeciwko ospie prawdziwej i MPox jest zarejestrowana w Uni Europejskiej dla dorosłych. EMA zaleca rozszerzenie jej wskazań również na dzieci. Od jakiego wieku będzie można stosować szczepionkę?

Szczepionka Imvanex chroniąca przed ospą prawdziwą oraz MPox zawiera żywą, bardzo osłabioną formę wirusa zwanego „zmodyfikowanym wirusem ospy Ankara” (MVA-BN), który jest spokrewniony z wirusem ospy prawdziwej.

EMA zaleciła rozszerzenie wskazań tej szczepionki na młodzież w wieku 12-17 lat. Dane te oparte są na tymczasowych wynikach badania, w którym porównano zdolność szczepionki do generowania odpowiedzi immunologicznej (produkowania przeciwciał swoistych dla wirusa) u 315 nastolatków i 211 dorosłych.

Odpowiedź immunologiczna u nastolatków była podobna do odpowiedzi u dorosłych. Dlatego też można wnioskować, że szczepionka zapewni podobną ochronę u nastolatków, jakiej oczekuje się u dorosłych. Zgodnie z przesłanymi danymi profil bezpieczeństwa Imvanexu u nastolatków był porównywalny z profilem obserwowanym u dorosłych i nie zidentyfikowano żadnego dodatkowego ryzyka.

Mpox to choroba przenoszona na ludzi przez zwierzęta, głównie gryzonie, ale może się również rozprzestrzeniać między ludźmi poprzez bezpośredni kontakt. Jest endemiczna w niektórych częściach Afryki Środkowej i Zachodniej. Obecny wzrost liczby zachorowań w Demokratycznej Republice Konga i kilku sąsiednich krajach jest spowodowany przez szczep mpox klad I, o którym wiadomo, że powoduje cięższą postać mpox u ludzi niż szczep mpox klad II, który rozprzestrzenił się w okresie PHEIC 2022/2023. Mpox może być śmiertelny dla osób o słabym układzie odpornościowym.

Dane wskazują, że Imvanex chroni zarówno przed szczepami MPox kladu I, jak i kladu II.

źródło: EMA