Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) publikuje pierwsze światowe wytyczne mające na celu zapobieganie występowaniu zakażeń krwi i innych zakażeń spowodowanych stosowaniem cewników umieszczanych w drobnych naczyniach krwionośnych podczas zabiegów medycznych.
Złe praktyki dotyczące zakładania, konserwacji i usuwania tych cewników niosą ze sobą wysokie ryzyko wprowadzenia zarazków bezpośrednio do krwioobiegu, co może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak posocznica i trudnych do leczenia powikłań w głównych narządach, takich jak mózg i nerki. Mogą również wystąpić zakażenia tkanek miękkich w miejscu wprowadzenia cewnika.
Wiele infekcji krwi jest spowodowanych infekcjami bakteryjnymi opornymi na antybiotyki. Szacuje się, że oporność bakterii na środki przeciwdrobnoustrojowe (AMR) była bezpośrednio odpowiedzialna za co najmniej 1,27 mln zgonów i przyczyniła się do dodatkowych 4,95 mln zgonów w 2019 r.
Opracowanie i wdrożenie wytycznych mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się takich infekcji było kluczowym priorytetem WHO. Nowe wytyczne obejmują 14 deklaracji dobrych praktyk i 23 zalecenia dotyczące kluczowych obszarów dla pracowników służby zdrowia, w tym:
- edukacja i szkolenie pracowników służby zdrowia,
- techniki aseptyki i higieny rąk,
- zakładanie, konserwacja, dostęp, usuwanie cewników,
- wybór cewnika.
źródło: WHO