Świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień – jakie zmiany są proponowane?

Zaproponowane w nowym projekcie rozporządzenia zmiany związane są z wdrażaniem reformy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Mają na celu zwiększenie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej oraz wprowadzenie nowych terapii. O jakich kwestiach mowa?

Projekt wprowadza zmiany w części normatywnej oraz załącznikach do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Jedną z proponowanych zmian jest umożliwienie podjęcia pracy w placówkach leczenia uzależnień przez specjalizantów w dziedzinie psychoterapii uzależnień od początku rozpoczęcia specjalizacji. Przyczyniłoby się to do redukcji wakatów w placówkach leczenia uzależnień. Dodatkowo osoby takie mogłyby się ubiegać o dofinansowanie szkolenia przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Perspektywa zatrudnienia oraz dofinansowanie od początku szkolenia stanie się ważnym argumentem dla osób decydujących się na wybór tej ścieżki zawodowej.

Projekt rozporządzenia wprowadza zmianę definicji udokumentowanego doświadczenia. Ma ona na celu uwzględnienie doświadczenia również tych osób, których stosunek pracy wynika z innego dokumentu niż umowa o pracę np. powołanie, służba.

W dokumencie pojawia się także nowe świadczenie gwarantowane – przezczaszkowa stymulacja magnetyczna. Terapia ta została zarekomendowana Ministrowi Zdrowia przez ekspertów z zakresu zdrowia psychicznego jako metoda o udowodnionej skuteczności, która może być wykorzystywana w terapii takich zaburzeń jak: epizod depresyjny oraz zaburzenie depresyjne nawracające, jak również uzyskało rekomendację nr 109/2022 z 21 listopada 2022 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zasadności zakwalifikowania świadczenia opieki zdrowotnej.

W załączniku 8 do rozporządzenia zmodyfikowane zostały przepisy dotyczące warunków realizacji świadczeń w oddziale dziennym w Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Wprowadzono między innymi możliwość realizacji wybranych świadczeń przez specjalistę terapeutę uzależnień oraz wydzielono możliwość realizacji sesji wsparcia psychospołecznego w formie konsultacji interwencyjnej.

Swoje uwagi do projektu można zgłaszać do 18 września 2024 r.

źródło: Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień