18 lipca br. miała miejsce debata ekspercka – rozmowy przy okrągłym stole ,,Wytyczne do pilotaży”, będąca wspólną inicjatywną AOTMiT oraz NIL.
Wydarzenie otworzył Prezes Daniel Rutkowski. Celem debaty było omówienie dokumentu opracowanego przez AOTMiT „Wytyczne do programów pilotażowych”, a także przegląd dotychczas ocenianych pilotaży, jak również wniosków z oceny świadczeń z programów pilotażowych.
W trakcie dyskusji eksperckiej zwrócono uwagę na:
- możliwość zapewniania ciągłości świadczeń dla pacjentów od momentu uzyskaniu wyników pilotażu do pełnoskalowego wdrożenia rozwiązania (m.in. obejmującego zakwalifikowanie testowanego świadczenia jako świadczenie gwarantowane),
- systemowej priorytetyzacji i koordynacji pilotaży od przygotowywania programu aż po ocenę wyników – śródokresowych i końcowych, co umożliwi reagowanie na potencjalne trudności pojawiające się w trakcie realizacji i zapewnienie prawidłowej kontynuacji programu lub przedwczesnego zakończenia programu,
- uwzględnienie kwestii i potrzeb umożliwiających płynną realizację programów pilotażowych poprzez m.in. zapewnienie odpowiedniego finansowania na realizację pilotaży z uwzględnieniem wymaganego zaangażowania i kompetencji personelu realizującego programy pilotażowe.
Podsumowując debatę kluczowe jest podkreślenie, iż opracowane przez AOTMiT ,,Wytyczne do programów pilotażowych”, służą standaryzacji i przejrzystości procesu przygotowywania i ewaluacji pilotaży. Uczestnicy debaty wskazali, jak ważny i potrzebny jest to dokument na drodze optymalizacji projektowania, wdrażania oraz monitorowania programów.
Cele operacyjne, scenariusze wdrożeniowe w przypadku zrealizowania się ryzyk programowych, niezbędne zmiany formalno-prawne, partnerstwo publiczno-prywatne oraz przykłady dotychczasowych ograniczeń pilotaży, to kluczowe obszary, które zidentyfikowano w trakcie panelu dyskusyjnego, jako istotne w dalszych pracach nad Wytycznymi.
Efektywność programów pilotażowych uwarunkowana jest prawidłowością metodyczną pilotaży, wiarygodnością danych gromadzonych w ramach realizowanych programów, dostosowaniem infrastruktury baz danych, monitorowaniem i egzekwowaniem wyników śródokresowych, a także informacją zwrotną dla świadczeniodawców.
Debata ekspercka, w gronie czołowych praktyków we wdrażaniu programów pilotażowych, to wspólna inicjatywa AOTMiT i NIL.
W dniu 17 lipca br. Agencja zawiązała współpracę z lekarzami, podpisując porozumienie ramowe o współpracy z Naczelną Izbą Lekarską.
Jak podkreślił Daniel Rutkowski, prezes AOTMiT – współpraca daje nowe możliwości do współdziałania w oparciu o dialog.
Porozumienie podpisali Łukasz Jankowski – Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej i Daniel Rutkowski – Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W wydarzeniu brał również udział Artur Drobniak – dyrektor Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL, Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej.
Kluczowe kwestie, które zostały zawarte w dokumencie dotyczą organizacji szkoleń dla lekarzy i lekarzy dentystów oraz prowadzenie badań i analiz. Zawarte porozumienie ma na celu zwiększenie świadomości wśród lekarzy, ekspertów, beneficjentów, a zarazem realizatorów świadczeń.
źródło: Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji