Bezpieczeństwo lekarzy priorytetem – wspólne działania NIL i Prokuratury Krajowej

W czerwcu odbyło się spotkanie przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej – prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego i wiceprezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie – Krzysztofa Hermana, z Prokuratorem Krajowym, prok. Dariuszem Kornelukiem, oraz Dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej, prok. Katarzyną Kwiatkowską. Tematem rozmowy była narastająca skala agresji wobec personelu medycznego oraz możliwe działania prokuratury i samorządu lekarskiego w odpowiedzi na to zjawisko.

Ustaleniami płynącymi ze spotkania są m.in.:

  1. Nowe wytyczne – Prokuratura Krajowa do końca lipca br. przedstawi wytyczne zobowiązujące prokuratorów do priorytetowego traktowania spraw dotyczących przemocy wobec medyków.
  2. Status funkcjonariusza publicznego – Prokuratorzy zostaną uwrażliwieni na fakt, że lekarz pracujący w systemie publicznym korzysta z ochrony przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Przypadki agresji wobec takich lekarzy nie mogą być kwalifikowane jako sprawy prywatnoskargowe.
  3. Zmiany legislacyjne – Omówiona została potrzebę rozszerzenia ochrony funkcjonariusza publicznego na wszystkich lekarzy, niezależnie od miejsca zatrudnienia. Prokuratura nie zgłasza zastrzeżeń do takich zmian.
  4. Współpraca z NIL – W przypadkach wątpliwych decyzji prokuratorów niższych szczebli, Naczelna Izba Lekarska będzie interweniować bezpośrednio w Prokuraturze Krajowej. Apelujemy do lekarzy o przekazywanie nam takich spraw.
  5. Reagowanie na przemoc – Prokuratura Krajowa wraz z NIL zachęca środowisko medyczne do zgłaszania wszelkich aktów przemocy. NIL wzmacnia Zespół ds. Naruszeń o dodatkowego prawnika i pracownika merytorycznego, by skuteczniej monitorować i przekazywać sprawy do prokuratury.
  6. Walka z hejtem – Poruszono również temat przemocy słownej i tzw. hejtu w internecie. W związku ze skalą tego zjawiska, zdecydowano o priorytetowym traktowaniu przypadków internetowych ataków na lekarzy. W takich sytuacjach prosimy o kontakt z NIL – będziemy zgłaszać sprawy do prokuratury i śledzić ich przebieg.

„Nie ma naszej zgody na przemoc wobec lekarzy – ani fizyczną, ani słowną. Każdy przypadek będzie przez nas dokumentowany i zgłaszany. Lekarze muszą czuć się bezpiecznie, by móc nieść pomoc innym” – powiedział Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

źródło: NIL