Z jakimi problemami borykają się producenci leków OTC?

Parę dni temu odbyło się spotkanie Prezydium Sejmowej Komisji Zdrowia z branżą farmaceutyczną. Miało ono na celu zapoznanie się Prezydium z aktualną sytuacją oraz problemami, z jakimi boryka się branża farmaceutyczna.

Pani Ewa Jankowska, Prezes PASMI Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty zasygnalizowała ważne obszary, które będą miały wpływ na dostępność lekową. Zwróciła między innymi uwagę na konsekwencje wprowadzenia „pakietu farmaceutycznego”.

„Pakiet farmaceutyczny” przedstawiony przez Komisję Europejską w kwietniu 2023 roku, obejmuje nową dyrektywę i nowe rozporządzenie, mające na celu zwiększenie dostępności i przystępności cenowej leków, przy jednoczesnym wspieraniu konkurencyjności i atrakcyjności unijnego przemysłu farmaceutycznego oraz wyższych norm środowiskowych.

Prezes PASMI wspomniała, iż w „pakiecie farmaceutycznym” rozszerzono definicję środków przeciwdrobnoustrojowych, dodając obok antybiotyków również leki przeciwwirusowe (np. na opryszczkę jamy ustnej) i przeciwgrzybicze (np. na łupież) kwalifikując te produkty do leków wydawanych na receptę.

„Opóźnienie w rozpoczęciu leczenia przeciwgrzybiczego lub przeciwwirusowego ze względu na konieczność wizyty u lekarza i przepisania recepty może mieć negatywny wpływ na powodzenie leczenia, a także spowoduje ograniczenie w dostępności lekowej i obciążenie krajowych systemów opieki zdrowotnej” – czytamy we wpisie na profilu Linkedin Pani Moniki Zagrajek, Dyrektora Generalnego PASMI.

Rozmawiano także o kwestii środowiskowej oceny ryzyka (ERA, Environmental Risk Assessment) związanej z „pakietem farmaceutycznym”. Przedstawicielka firmy PASMI opisuje, że możliwa staje się sytuacja gdzie lek spełniający wszystkie kryteria jakościowe i klinicznie nie będzie mógł być dopuszczony do obrotu, bo nie spełnia oceny środowiskowej.

Pani Monika w swoim wpisie poruszyła także sprawę dyrektywy dot. oczyszczania ścieków komunalnych (UWWTD). „Ocena skutków regulacji została przygotowana nierzetelnie i niemiarodajnie dyskryminując powyższe branże. Partycypacja przemysłu powinna zostać zweryfikowana na nowo, biorąc pod uwagę realny udział w zanieczyszczaniu ścieków. Propozycje wskazane w dyrektywie mogą wpłynąć negatywnie na dostępność lekową i mogą zatrzymać rozwój branży farmaceutycznej.”

źródło: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7217121554814423040/