Najczęstsze błędy na diecie wegetariańskiej

Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Zdarza się jednak, że brak odpowiedniej wiedzy i edukacji sprawia, że wegetarianie dokonują nieprawidłowych wyborów żywieniowych. W konsekwencji ich sposób żywienia może być daleki od prozdrowotnego.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wyszczególniło 5 najczęstszych błędów popełnianych na diecie wegetariańskiej, oto one:

  1. Zakładanie z góry, że wszystko, co roślinne jest zdrowe. Asortyment produktów oznaczonych jako “roślinne” bądź “wegańskie” stale się poszerza. Warto jednak pamiętać, że samo oznaczenie produktu wspomnianą kategorią nie czyni go zdrowszym. Przykładem może być wegański ser żółty. W swoim składzie zawiera on często olej kokosowy wraz z wypełniaczami np. skrobią kukurydzianą. Nie dostarcza więc białka ani witamin i minerałów.
  2.  Produkty mleczne jako jedyny zamiennik mięsa i ryb w diecie. Kotlety z sera camembert czy halloumi to częsty zamiennik mięsa i ryb. Dobrze jednak gdy są one jedynie dodatkiem do diety. Nie są one w stanie dostarczyć wszystkich substancji odżywczych znajdujących się w mięsie i dodatkowo mają sporą zawartość tłuszczów nasyconych w swoim składzie.
  3. Pomijanie źródeł kwasów z grupy omega-3 w diecie. W celu dostarczenia odpowiedniej ilości kwasu ALA na diecie wegetariańskiej, należy każdego dnia sięgać po różnorodne orzechy, pestki, nasiona i oleje roślinne.
  4. Brak kontroli poziomu witaminy B12. Naturalnym źródłem witaminy B12 w diecie są produkty pochodzenia zwierzęcego. Obecnie na rynku dostępne są także produkty wzbogacane witaminą B12 np. napoje roślinne. Osoby na diecie roślinnej powinny regularnie kontrolować poziom tej witaminy, gdyż jej niedobór w tej grupie jest powszechny.
  5. Brak produktów o wysokiej wartości odżywczej. To ważne, aby każdego dnia w diecie wegetariańskiej pojawiały się różnorodne warzywa, owoce, orzechy i nasiona, oleje roślinne, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe pełnoziarniste, jaja i chude produkty mleczne.

źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej