Możliwość realizacji szczepień przeciwko HPV w szkołach, co jeszcze nowego od 1 września?

Od 1 września powszechny program szczepień przeciw HPV został rozszerzony i obejmuje dzieci od 9. do 14. roku życia. Zmiany umożliwiają również wykonanie szczepień we wszystkich POZ, które realizują szczepienia ochronne, jak też realizację szczepień przez POZ w szkołach podstawowych.

Zmiany mają na celu zwiększenie dostępności do szczepień przeciw HPV. Dlatego też:

  • realizacja szczepień przeciw HPV w ramach programu jest możliwa we wszystkich POZ, które realizują szczepienia ochronne;
  • obniżono wiek osób uprawnionych do szczepienia w ramach programu – od dnia 9 urodzin do dnia poprzedzającego 14 urodziny;
  • ułatwiono świadczeniodawcom procedurę rozliczania szczepień wykonanych w ramach programu poprzez rezygnację z warunku korzystania z serwisu Centralnej e-Rejestracji.
  • umożliwiono realizację szczepień przeciw HPV przez POZ w szkołach podstawowych

Każda szkoła może podjąć decyzję, czy będzie realizować szczepienia w swojej placówce. Dyrektor szkoły lub wyznaczony koordynator powinien skontaktować się z pobliskim lub współpracującym POZ i ustalić termin szczepienia. Rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie (podpisać deklarację i zgodę na szczepienie), zgodnie z instrukcjami dyrektora szkoły. Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia dziecka w szkole. Decyzja ta pozostaje w gestii dyrektora szkoły i rodzica. Rodzic może też upoważnić inną osobę, która podczas szczepienia będzie towarzyszyła dziecku i sprawowała nad nim faktyczną opiekę.

źródło: Ministerstwo Zdrowia