Koalicja na rzecz innowacji w zakresie gotowości na epidemie (CEPI) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowały do naukowców i rządów o wzmocnienie i przyspieszenie globalnych badań naukowych w celu przygotowania się na kolejną pandemię.
Podkreślili znaczenie rozszerzenia badań, aby objąć całe rodziny patogenów, które mogą zarażać ludzi – niezależnie od postrzeganego ryzyka pandemii – a także skupienia się na poszczególnych patogenach. Podejście to proponuje wykorzystanie prototypowych patogenów jako przewodników lub pionierów w celu opracowania bazy wiedzy dla całych rodzin patogenów.
Podczas szczytu Global Pandemic Preparedness Summit 2024, który odbył się w Rio de Janeiro w Brazylii, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała plan badań i rozwoju w zakresie epidemii wzywający badaczy i kraje do szerszego podejścia. To podejście ma na celu stworzenie szeroko stosowanych narzędzi i środków zaradczych, które można szybko dostosować do pojawiających się zagrożeń. Ta strategia ma również na celu przyspieszenie nadzoru i badań w celu zrozumienia, w jaki sposób patogeny przenoszą się i zakażają ludzi oraz w jaki sposób układ odpornościowy na nie reaguje.
Autorzy raportu porównali zaktualizowane zalecenie do wyobrażenia sobie naukowców jako osób szukających zgubionych kluczy na ulicy (następny patogen pandemiczny). Obszar oświetlony przez latarnię uliczną przedstawia dobrze zbadane patogeny o znanym potencjale pandemicznym. Badając prototypowe patogeny, możemy rozszerzyć oświetlony obszar, zdobywając wiedzę i zrozumienie rodzin patogenów, które mogą obecnie znajdować się w ciemności. Ciemne przestrzenie w tej metaforze obejmują wiele regionów świata, w szczególności obszary o ograniczonych zasobach i wysokiej bioróżnorodności, które są nadal niedostatecznie monitorowane i niedostatecznie badane. Miejsca te mogą być siedliskiem nowych patogenów, ale brakuje im infrastruktury i zasobów do prowadzenia kompleksowych badań.
Prace nad ustaleniem priorytetów, na których opiera się raport, obejmowały ponad 200 naukowców z ponad 50 krajów, którzy ocenili naukę i dowody dotyczące 28 rodzin wirusów i jednej głównej grupy bakterii, obejmującej 1652 patogeny. Ryzyko epidemii i pandemii zostało określone na podstawie dostępnych informacji na temat wzorców transmisji, wirulencji i dostępności testów diagnostycznych, szczepionek i metod leczenia.
CEPI i WHO zaapelowały również o globalną koordynację i współpracę w zakresie badań naukowych w celu przygotowania się na potencjalne pandemie.
„Historia uczy nas, że następna pandemia to kwestia kiedy, a nie czy. Uczy nas również znaczenia nauki i politycznej determinacji w łagodzeniu jej wpływu” — powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO .
WHO nawiązuje współpracę z instytucjami badawczymi na całym świecie w celu utworzenia Otwartego Konsorcjum Badawczego (CORC) dla każdej rodziny patogenów.
źródło: WHO