Niektóre dowody wskazują, że mikroplastik i nanoplastik przedostają się do żywności, głównie poprzez środowisko. Obecnie dostępne dane nie wskazują jednak, aby mikroplastik i nanoplastik wykryte w żywności stanowiły zagrożenie dla zdrowia ludzi. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nieustannie monitoruje badania nad mikroplastikiem i nanoplastikiem w żywności oraz podejmuje kroki mające na celu rozwijanie wiedzy naukowej i zapewnienie bezpieczeństwa żywności.
Tworzywa sztuczne są stosowane w szerokiej gamie produktów. Począwszy od zabawek, przez sprzęt domowy, kosmetyki czy materiały budowlane. Część odpadów tworzyw sztucznych poddawanych jest recyklingowi lub spalaniu, inne z kolei są gromadzone na wysypiskach śmieci. Większość nie ulega biodegradacji, a zamiast tego rozkłada się z czasem w wyniku wietrzenia w środowisku na małe cząsteczki zwane mikroplastikami i nanoplastikami.
Mikroplastik i nanoplastik mogą być obecne w żywności, głównie z powodu skażenia środowiska, w którym żywność jest uprawiana lub hodowana. Nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby wykazać, że mikroplastik i nanoplastik z plastikowych opakowań żywności migrują do żywności i napojów. Ludzie mogą być narażeni na mikroplastik i nanoplastik przez powietrze, żywność i wchłanianie przez skórę podczas stosowania produktów do pielęgnacji osobistej.
Obecność mikroplastiku pochodzącego ze środowiska i nanoplastiku w żywności sama w sobie nie wskazuje na ryzyko i nie narusza przepisów FDA. Wiele badań wykazało obecność mikroplastiku w kilku produktach spożywczych, np.: owocach morza, cukrze, piwie, wodzie butelkowanej, miodzie, mleku i herbacie. Jednak obecne dowody naukowe nie wykazują, że poziomy mikroplastiku lub nanoplastiku wykryte w żywności stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. Ponadto, ponieważ nie ma znormalizowanych metod wykrywania, ilościowego określania lub charakteryzowania mikroplastiku i nanoplastiku, wiele badań naukowych wykorzystało metody o zmiennej, wątpliwej i/lub ograniczonej dokładności i swoistości.
FDA nadal monitoruje badania nad mikroplastikami i nanoplastikami. Jeśli FDA ustali, na podstawie dowodów naukowych, że mikroplastiki lub nanoplastiki w żywności, w tym w żywności pakowanej i napojach, niekorzystnie wpływają na zdrowie ludzi, FDA może podjąć działania regulacyjne w celu ochrony zdrowia publicznego.
źródło: Food and Drug Administration