22 lipca, z inicjatywy Narodowego Funduszu Zdrowia doszło do spotkania wiceprezesa NFZ Marka Augustyna i dr. Tomasza Dybka, prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Tematem rozmowy były zmiany w fizjoterapii ambulatoryjnej zaproponowane w projekcie zarządzenia Prezesa NFZ.
Obie strony stanowczo podkreślają, że nie ma mowy o likwidacji fizjoterapii domowej na NFZ, o czym można usłyszeć w przestrzeni publicznej. Projekt zarządzenia Prezesa NFZ dotyczy zmian w fizjoterapii ambulatoryjnej i takiego rozłożenia czasu pracy fizjoterapeutów, aby w większym stopniu (80%) pracowali z pacjentem w poradni, ponieważ temu odpowiada ten dedykowany zakres świadczeń. Jednocześnie Fundusz odrębnie finansuje samą fizjoterapię domową.
Projekt zarządzenia Prezesa NFZ w zakresie fizjoterapii jest jednym z elementów szerszego pakietu zmian w fizjoterapii, nad którym pracuje NFZ, Ministerstwo Zdrowia i Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Chodzi m.in. o aktualizację koszyka świadczeń gwarantowanych i wycenę w zakresie rodzajów fizjoterapii na NFZ.
NFZ i KIF podtrzymują chęć dalszego dialogu nad zmianami w ramach rehabilitacji leczniczej, które będą korzystne dla pacjentów, systemu ochrony zdrowia i środowiska fizjoterapeutów.
źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia