Dieta stosowana w celiakii zakłada całkowite wyeliminowanie glutenu, nawet jego śladowych ilości. Istotne jest zatem każdorazowe czytanie informacji zawartych na etykietach produktów spożywczych i upewnienie się, że dana żywność jest bezpieczna dla osoby z celiakią. Czym się kierować i na co zwracać uwagę przy wyborze produktów bezglutenowych?
Gdzie naturalnie występuje gluten?
Gluten naturalnie występuje w zbożach takich jak:
- pszenica,
- jęczmień,
- żyto.
Bywa również dodawany do produktów mięsnych, serków topionych czy gotowych sosów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, producenci żywności są zobowiązani do umieszczenia na etykiecie produktów spożywczych informacji o alergenach, w tym zbóż zawierających gluten.
Śladowe ilości glutenu
Na opakowaniach wielu produktów można także zauważyć napis „może zawierać śladowe ilości glutenu” lub „w zakładzie pakowane są produkty zawierające gluten”. Tego typu określenia mogą, ale nie muszą być umieszczane na etykietach. Ich dodawanie uznaje się za dobrą praktykę produkcyjną. Osoby ze ścisłą dietą bezglutenową powinny zachować ostrożność co do tego typu żywności.
Produkty bezglutenowe
Jeśli produkt spożywczy jest bezglutenowy, producent może zamieścić taką informację na opakowaniu jedynie wtedy, gdy nie zawiera więcej niż 20 mg glutenu w 1 kg produktu. Warto mieć świadomość, że jeśli żywność spełnia wspomniane normy, producenci są zobowiązani prawnie, aby zamieścić słowny napis „bezglutenowy” na etykiecie. Samo graficzne oznaczenie np. przekreślony kłos nie wystarcza, aby móc uznać produkt za bezglutenowy.
Czy napis „bezglutenowy” musi znaleźć się na każdym bezglutenowym produkcie?
Ważną informacją jest to, że producenci nie są prawnie zobligowani do badania żywności na obecność glutenu. Oznacza to, że istnieją produkty bezpieczne dla osób z celiakią, mimo iż nie są oznaczone jako bezglutenowe. W tym wypadku trzeba dokładnie przeanalizować podany skład produktu i informacje zawarte na etykiecie. Co więcej, są wolne od glutenu produkty np. świeże owoce i warzywa, surowe mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych i mleko, na których nie można zamieścić informacji „bezglutenowy”, bo przykładowo każde mleko jest bezglutenowe.
Opakowania jednostkowe i osobne półki w piekarniach
Produkty bezglutenowe powinny być umieszczone w opakowaniach jednostkowych, aby uniemożliwić zanieczyszczenie ich glutenem. Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż nieopakowanej żywności bezglutenowej powinni zadbać o wydzielone osobne miejsca dla takich produktów.
Świadome wybieranie żywności wolnej od glutenu oraz uważne czytanie informacji zawartych na etykietach produktów spożywczych to podstawowe umiejętności umożliwiające komponowanie diety bezpiecznej dla osoby z celiakią.
źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej