Pojawiła się propozycja zmian w kilku ustawach mająca na celu usprawnienie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. O jakie zmiany chodzi i kiedy wejdą w życie?
Projekt ustawy przewiduje między innymi wprowadzenie nowego typu zespołów ratownictwa medycznego – motocyklowych jednostek ratowniczych. Już teraz wspierają one niektóre zespoły ratownicze w dojazdach do miejsc niedostępnych dla ambulansów, jednak wyszczególnienie ich jako odrębne jednostki ratownicze sprawi, że będą oddzielnie rozliczane w ramach umów zawieranych przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Poruszona została także kwestia niewystarczającej liczby specjalistów medycyny ratunkowej. Zaproponowano, aby lekarze i pielęgniarki również innych specjalizacji, takich jak anestezjologia i intensywna terapia mogli udzielać świadczeń w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Ważną sprawą dla wszystkich osób pracujących w zespołach ratownictwa medycznego będzie wprowadzenie obowiązku wypłacania dodatków za pracę w porze nocnej, w niedziele i święta oraz w dni wolne od pracy.
Zmiany przewidują również m.in.:
- poszerzenie definicji pierwszej pomocy o możliwość podania przed świadków zdarzenia leków wydawanych z przepisu lekarza,
- wprowadzenie sankcji za niewykonanie decyzji krajowego lub wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego w sytuacjach spornych,
- możliwość otwarcia dodatkowych dyspozytorni medycznych w kilku województwach.
Swoje uwagi do proponowanych zmian można zgłaszać do 8 lipca.
źródło: Ustawa o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw