Dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus uznał, że gwałtowny wzrost ilości MPox w Demokratycznej Republice Konga (DRK) i w coraz większej liczbie krajów Afryki stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC).
Ogłaszając PHEIC, dyrektor powiedział: „Pojawienie się nowego kladu mpox, jego szybkie rozprzestrzenianie się we wschodniej Demokratycznej Republice Konga i zgłaszanie przypadków w kilku sąsiednich krajach są bardzo niepokojące. Oprócz ognisk innych kladów mpox w Demokratycznej Republice Konga i innych krajach Afryki, jasne jest, że potrzebna jest skoordynowana międzynarodowa odpowiedź, aby powstrzymać te ogniska i ratować życie”.
To oznaczenie jest drugim w ciągu dwóch lat dotyczącym mpox. W lipcu 2022 r. wybuch epidemii MPox w wielu krajach został ogłoszony PHEIC, ponieważ szybko rozprzestrzenił się poprzez kontakty seksualne w wielu krajach, w których wcześniej nie obserwowano wirusa. Ten PHEIC został ogłoszony zakończony w maju 2023 r. po tym, jak nastąpił stały spadek liczby przypadków na świecie.
Mpox jest zgłaszany w Demokratycznej Republice Konga od ponad dekady, a liczba zgłaszanych przypadków każdego roku stale wzrastała w tym okresie. W zeszłym roku zgłaszane przypadki znacznie wzrosły, a już liczba zgłoszonych przypadków w tym roku przekroczyła całkowitą liczbę z ubiegłego roku, z ponad 15 600 przypadkami i 537 zgonami.
Pojawienie się w ubiegłym roku i szybkie rozprzestrzenienie się w Demokratycznej Republice Konga nowego szczepu wirusa, kladu 1b, który najprawdopodobniej rozprzestrzenia się głównie za pośrednictwem sieci kontaktów seksualnych, oraz jego wykrycie w krajach sąsiadujących z Demokratyczną Republiką Konga są szczególnie niepokojące i stanowią jeden z głównych powodów ogłoszenia PHEIC.
W ciągu ostatniego miesiąca zgłoszono ponad 100 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków kladu 1b w czterech krajach sąsiadujących z Demokratyczną Republiką Konga, które wcześniej nie zgłaszały mpox: Burundi, Kenii, Rwandzie i Ugandzie. Eksperci uważają, że prawdziwa liczba przypadków jest wyższa, ponieważ znaczna część przypadków klinicznie zgodnych nie została przebadana.
Dwie szczepionki obecnie stosowane przeciwko mpox są rekomendowane przez Strategiczną Grupę Doradczą Ekspertów ds. Szczepień WHO i zostały również zatwierdzone przez krajowe organy regulacyjne wymienione przez WHO, a także przez poszczególne kraje, w tym Nigerię i Demokratyczną Republikę Konga.
WHO współpracuje z krajami i producentami szczepionek w zakresie potencjalnych darowizn szczepionek oraz koordynuje działania z partnerami za pośrednictwem tymczasowej Sieci Środków Zaradczych Medycznych, aby ułatwić równy dostęp do szczepionek, terapii, diagnostyki i innych narzędzi.
źródło: WHO