Nowe dane pokazują, że prawie jedna trzecia (31%) dorosłych na całym świecie, czyli około 1,8 miliarda ludzi, nie osiągnęła zalecanego poziomu aktywności fizycznej w 2022 roku. Wyniki wskazują na niepokojącą tendencję braku aktywności fizycznej wśród dorosłych, która wzrosła o około 5 punktów procentowych między 2010 a 2022 rokiem.
Jeśli tendencja się utrzyma, przewiduje się, że poziom braku aktywności wzrośnie do 35% do 2030 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dorośli wykonywali 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo. Brak aktywności fizycznej naraża osoby dorosłe na większe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, demencji i nowotworów, takich jak rak piersi i jelita grubego.
Najwyższy wskaźnik braku aktywności fizycznej odnotowano w regionie Azji i Pacyfiku o wysokich dochodach (48%) oraz w Azji Południowej (45%), przy czym w innych regionach poziom braku aktywności wahał się od 28% w krajach Zachodu o wysokich dochodach do 14% w Oceanii.
Niepokojące są utrzymujące się dysproporcje między płcią i wiekiem. Brak aktywności fizycznej jest nadal bardziej powszechny wśród kobiet na świecie w porównaniu z mężczyznami, ze wskaźnikami braku aktywności wynoszącymi 34% w porównaniu do 29%. W niektórych krajach różnica ta wynosi aż 20 punktów procentowych. Ponadto osoby po 60. roku życia są mniej aktywne niż inni dorośli, co podkreśla znaczenie promowania aktywności fizycznej wśród osób starszych.
źródło: WHO