Sprzeciw pielęgniarek i położnych wobec negatywnej oceny AOTMiT porady laktacyjnej

Jakiś czas temu Agencja Oceny Technologii Medycznych oraz Taryfikacji wydała negatywną ocenę zasadności zakwalifikowania jako świadczenia gwarantowanego specjalistycznej porady laktacyjnej. Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (PNRPiP) wyraziło sprzeciw wobec tej decyzji.

Zdaniem Prezydium powołanie przez Ministra Zdrowia Zespołu do spraw poprawy jakości opieki okołoporodowej w zakresie poradnictwa laktacyjnego było przygotowanie propozycji rozwiązań systemowych w zakresie poprawy jakości poradnictwa laktacyjnego i wynikało z potrzeby zwiększenia dostępności do specjalistycznej porady laktacyjnej realizowanej przez położną i lekarza. W opracowanej przez Zespół poradzie są szczegółowo zamieszczone wskazania kwalifikujące kobiety i dzieci do specjalistycznej porady laktacyjnej, gdy położna POZ lub lekarz ginekolog wykorzystali możliwość realizacji poradnictwa na poziomie podstawowym.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych podkreśla, iż wsparcie kobiet karmiących przez zespół realizujący specjalistyczną poradę laktacyjną wydłuża czas trwania wyłącznego karmienia naturalnego. Stosowanie karmienia naturalnego dziecka powoduje zwiększenie rozwoju układu odpornościowego dziecka i prowadzi do mniejszej liczby jego zachorowań, a w konsekwencji do zmniejszonego obciążenia dla systemu zabezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego – przekazuje w swoim stanowisku PNRPiP.

Przedstawiciele pielęgniarek i położnych wnoszą o podtrzymanie akceptacji Ministra Zdrowia w zakresie wypracowanych przez Zespół propozycji rozwiązań systemowych oraz wprowadzenie specjalistycznej porady laktacyjnej do świadczeń gwarantowanych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

źródło: Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych