Zmiany w przepisach dotyczących opasek dla pacjentów w szpitalach 

6 kwietnia 2024 weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia w sprawie warunków, sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w razie stwierdzenia ich braku. Co się zmieniło?

Obowiązkowym znakiem identyfikacyjnym pacjenta w szpitalu jest jego imię, nazwisko oraz data urodzenia, a w przypadku noworodków dodatkowo płeć, imię i nazwisko matki oraz godzina i minuta narodzin. 

Dotychczas dane zawarte na opasce szpitalnej były zabezpieczone przed odczytaniem ich przez osoby nieuprawnione. Wymagane było zatem odblokowanie tych informacji np. poprzez zeskanowanie kodu kreskowego. Generowało to jednak wiele problemów z identyfikacją i zwiększało ryzyko błędnego podania leku. 

Chcąc poprawić bezpieczeństwo pacjentów, ustawodawca zdecydował się, jak informuje portal pielegniarkom.pl, na obligatoryjne umieszczanie na opaskach wprost imienia, nazwiska oraz daty urodzenia pacjenta. Szpitale mają także możliwość umieszczenia dodatkowych informacje, ale muszą one być zakodowane tak jak wcześniej. 

źródło: pielegniarkom.pl