Ministerstwo Zdrowia opublikowało swoje wyjaśniania odnośnie ostatnich kontrowersji związanych ze zamianami w PKD.
Wprowadzenie przez MZ kodu PKD 86.96 spotkało się z negatywnymi reakcjami środowiska medycznego. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wydało swoje stanowisko, w którym oczekuje od Ministra Zdrowia pilnego podjęcia dla dobra Polskich pacjentów wszelkich możliwych działań prowadzących do zmiany przez Radę Ministrów rozporządzenia i usunięcia z PKD kodu 86.96. Z mogącego legitymizować w Polsce działania pseudomedyczne niepoparte dowodami naukowymi.
Całość stanowiska można znaleźć tutaj: https://hcp-news.pl/medycyna/nrl-oczekuje-pilnych-dzialan-w-celu-ochrony-pacjentow-przed-pseudomedycznymi-praktykami/
Oto wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia:
W związku z pojawiającymi się informacjami o próbach leczenia pacjentów przez osoby nieuprawnione, Ministerstwo Zdrowia pragnie zaznaczyć, że jedynie osoby wykonujące zawód medyczny, np. lekarze, mogą zgodnie z prawem leczyć pacjentów. Osoby te muszą posługiwać się numerem wykonywania zawodu.
Modyfikacje w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) nie zmieniają istniejących przepisów dot. prowadzenia działalności leczniczej – nadal działalność leczniczą mogą wykonywać jedynie osoby z prawem wykonywanie zawodu medycznego. Zmiany w klasyfikacji prowadzonej działalności nie poszerzają więc kręgu osób uprawnionych do leczenia pacjentów.
Nowa klasyfikacja PKD w zakresie działalności paramedycznej weszła w życie 1 stycznia 2025 r. Dotychczasowa podklasa działalności (86.90.D) – Działalność paramedyczna została zastąpiona przez Działalność w zakresie medycyny tradycyjnej, uzupełniającej i alternatywnej (86.96.Z).
Nowa klasyfikacja musiała zostać dostosowana do międzynarodowych standardów, w tym:
- Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Rodzajów Działalności (ISIC Rev.5) – ONZ,
- Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w Unii Europejskiej (NACE Rev. 2.1).
Ministerstwo Zdrowia nie jest autorem zmian w PKD – klasyfikację opracował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Resort zdrowia zgłosił swoje uwagi do projektu, jednak ze względu na konieczność dostosowania klasyfikacji do międzynarodowych standardów, nie zostały one uwzględnione.
Należy zauważyć, że nowa nazwa i rozszerzony opis działalności w zakresie medycyny tradycyjnej, uzupełniającej i alternatywnej nie dotyczą szpitali ani praktyk zawodowych, w tym lekarskich – dla nich obowiązują inne klasyfikacje, np. 86.10.Z, 86.21.Z, 86.22.Z.
źródło: Ministerstwo Zdrowia