Teleradioterapia z użyciem nowatorskiego urządzenia ZAP-X jako świadczenie gwarantowane? Stanowisko Rady Przejrzystości

Na stronie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pojawiło się stanowisko Rady Przejrzystości w sprawie zasadności kwalifikacji świadczenia Teleradioterapia stereotaktyczna żyroskopowa (TSZ) z wykorzystaniem nowatorskiego urządzenia ZAP-X jako świadczenia gwarantowanego. Rada Przejrzystości uznała kwalifikację za zasadną. Co wyróżnia nowe urządzenie?

Radioterapia stereotaktyczna (SRT) polega na bardzo precyzyjnym napromienieniu zmian chorobowych. Ten rodzaj radioterapii pozwala na podanie odpowiednio wysokiej terapeutycznej dawki promieniowania jonizującego na określony obszar z równoczesnym maksymalnym jej ograniczeniem w sąsiadujących narządach i tkankach.

SRT jest metodą wygodną dla pacjentów i efektywną kosztowo – leczenie jest krótkie, zazwyczaj jednorazowe. Odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji pacjenta.

Technologia z użyciem urządzenia ZAP-X jest klinicznie identyczna z aktualnie finansowanymi teleradioterapią stereotaktyczną promieniami gamma z wielu źródeł (OMSCMR) oraz obrazowo monitorowaną stereotaktyczną i cybernetyczną mikroradioterapią (OMSCMRT). To, co wyróżnia nowe urządzenie to korzyść dla środowiska.

System nie wymaga budowania tzw. bunkra do jego instalacji co, razem z brakiem konieczności wymiany i utylizacji źródeł promieniotwórczych, wydaje się czynić ZAP-X bardziej przyjaznym dla środowiska w porównaniu z urządzeniami takimi jak Gamma Knife i CyberKnife.

źródło: Stanowisko Rady Przejrzystości nr 77/2024 z dnia 22 lipca 2024 roku w sprawie zasadności kwalifikacji świadczenia Teleradioterapia stereotaktyczna żyroskopowa (TSZ) z wykorzystaniem nowatorskiego urządzenia ZAP-X jako świadczenia gwarantowanego