Obecnie świadczeniobiorcy nie mają dostępu do świadczeń scharakteryzowanych procedurami związanymi z podaniem autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej, a także brak jest zdefiniowanych wskazań klinicznych i szczegółowych warunków realizacji tych procedur w ramach świadczeń gwarantowanych.
Projekt rozporządzenia umożliwi dostęp do technologii medycznej związanej z bezpieczną terapią o potwierdzonej skuteczności klinicznej. Do katalogu świadczeń gwarantowanych AOS zostaje dodana nowa procedura medyczna:
„Podanie autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej” (kod 84.5021)
Polega ona na:
- pobraniu krwi od pacjenta,
- przygotowaniu z niej PRP (osocze) lub PRF (fibryna),
- i podaniu go (np. śródskórnie, dostawowo, domięśniowo) pacjentowi.
Dodanie procedury opiera się na analizach i rekomendacjach AOTMiT (Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji). Prezes AOTMiT zarekomendował zmianę technologii medycznej obejmującą procedurę ICD-9: 84.502 – wprowadzenie czynników wzrostu pochodzenia autogenicznego, z jednoczesną zmianą jego nazwy na „podanie autogenicznego osocza bogato-płytkowego lub fibryny bogato-płytkowej” w następujących wskazaniach:
• leczenie wspomagające przy przeszczepach skóry,
• leczenie ran przewlekłych, w oparzeniu, stopie cukrzycowej, owrzodzeniu żylnym,
• choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego,
• rozerwanie mankietów ścięgien mięśni stożka rotatorów,
• zapalenie powięzi mięśni stopy,
• martwica kości szczęki związana z przyjmowaniem leków,
• choroba zwyrodnieniowa stawu skroniowo-żuchwowego;
u pacjentów leczonych ambulatoryjnie (wyjątkowo u hospitalizowanych).
Planowana zmiana przenosi finansowanie tych świadczeń z leczenia szpitalnego do ambulatoryjnego, co oznacza potencjalne oszczędności. Aby móc realizować nowe świadczenie, placówki muszą posiadać specjalistyczny sprzęt (m.in. wirówka, komora laminarna, zgrzewarka) i opracować i wdrożyć Standardową Procedurę Operacyjną (SOP) zatwierdzoną przez wojewódzkiego konsultanta ds. transfuzjologii klinicznej.
Proponuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 lutego 2026 r., co jest podyktowane koniecznością dostosowania się świadczeniodawców do nowych minimalnych warunków realizacji świadczenia oraz przeprowadzenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia postępowań w sprawie zawarcia umów ze świadczeniodawcami w zakresie realizacji nowego świadczenia i umożliwienia dostępu do tego świadczenia dla świadczeniobiorców.
Uwagi można zgłaszać do 16 lipca 2025 r.
źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (MZ1658)