FDA przyspiesza rejestrację repotrektynibu u dorosłych i dzieci z guzami litymi z dodatnim wynikiem fuzji genu NTRK

Agencja ds. Żywności i Leków przyznała przyspieszoną zgodę na rejestrację repotrektynibu dla dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych z guzami litymi, które mają fuzję genów neurotroficznej kinazy receptora tyrozynowego ( NTRK ), są miejscowo zaawansowane lub z przerzutami, lub których resekcja chirurgiczna może spowodować poważne zachorowania, i u których nastąpiła progresja po leczeniu lub nie ma zadowalającej terapii alternatywnej.

Skuteczność oceniano w wieloośrodkowym, jednoramiennym, otwartym badaniu wielokohortowym TRIDENT-1 (NCT03093116) z udziałem 88 dorosłych pacjentów z miejscowo zaawansowanymi lub przerzutowymi guzami litymi z dodatnim wynikiem fuzji genu NTRK , którzy otrzymali wcześniej tyrozynę TRK inhibitor kinazy (TKI) (n=48) lub nie stosowali wcześniej TKI (n=40). Na początku badania wszystkich pacjentów oceniano pod kątem zmian w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), a pacjenci z objawowymi przerzutami do mózgu zostali wykluczeni. Ocenę guza przeprowadzano co 8 tygodni.

Głównymi miarami wyniku skuteczności były ogólny odsetek odpowiedzi (ORR) i czas trwania odpowiedzi (DOR) według RECIST wersja 1.1, ocenione w niezależnym, centralnym przeglądzie zaślepionym. Potwierdzony ORR w grupie nieleczonej wcześniej TKI wyniósł 58% (95% [pewność wewnętrzna] CI: 41, 73) i 50% (95% CI: 35, 65) w grupie wcześniej leczonej TKI. Mediany DOR nie można było oszacować (NE) (95% CI: NE, NE) w grupie nieleczonej wcześniej TKI i 9,9 miesiąca (95% CI: 7,4; 13,0) w grupie leczonej wcześniej TKI.

Najczęstszymi (>20%) działaniami niepożądanymi były zawroty głowy, zaburzenia smaku, neuropatia obwodowa, zaparcia, duszność, zmęczenie, ataksja, zaburzenia funkcji poznawczych, osłabienie mięśni i nudności.

Zalecana dawka repotrektynibu wynosi 160 mg doustnie raz na dobę przez 14 dni, następnie zwiększana do 160 mg dwa razy na dobę z posiłkiem lub bez aż do progresji choroby lub nieakceptowalnej toksyczności.

źródło: FDA