W Polsce ruszyły badania pierwszej szczepionki mRNA na nowotwór płuc. W badaniu mogą uczestniczyć także pacjenci z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Turcji i USA.
PAP przeprowadziła rozmowę na temat nowej metody leczenia raka płuc z prof. Dariuszem M. Kowalskim – kierownikiem Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, sekretarzem generalnym Polskiej Grupy Raka Płuca.
W rozmowie prof. Kowalski tłumaczył – “Do badania klinicznego szczepionki mRNA na niedrobnokomórkowego raka płuca kwalifikowani są chorzy po zabiegu operacyjnym radykalnym”.
Pobrany w trakcie wycinek z guza pozwala na potwierdzenie stopnia zaawansowania choroby. Pacjent otrzymuje następnie chemioterapię uzupełniającą. Na podstawie analizy genów odpowiedzialnych za rozwój raka u konkretnego pacjenta opracowywana jest spersonalizowana szczepionka mRNA. Łącznie ze szczepionką stosuje się także immunoterapię.
Prof. Kowalski w rozmowie z PAP zaznaczył także, że rekrutacja do badania jest wciąż otwarta.
Źródło: Polska Agencja Prasowa