Opracowane przez zespół ds. zmian standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu farmaceuty rekomendacje czekają na upublicznienie, konsultacje społeczne oraz wdrożenie. Co o nadchodzących zmianach wiemy obecnie?
W rozmowie dla portalu aptekarski.com prof. Wojciech Miltyk, dziekan Wydziału Farmaceutycznego w Białymstoku, przewodniczący Konwentu Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych KRAUM, działający w latach 2022-2023 we wspomnianym zespole zdradził kilka informacji o zmianach w kształceniu farmaceutów.
Punktem wyjścia do tworzenia zamian były między innymi krytyczne opinie studentów oraz zmieniająca się rzeczywistość farmaceutyczna.
Zespół rekomenduje, by uogólnić wymagane efekty kształcenia, aby w przypadku zmian w branży nie trzeba było zmieniać standardu i dostosowywać do rzeczywistości. Bardzo uszczegółowiony standard, z jakim mamy do czynienia obecnie związuje wydziałom ręce – wskazane treści muszą zostać zrealizowane.
Jako że farmacja to profil ogólnoakademicki, rekomendacja zakłada pozostawienie ok. 500 godzin do dyspozycji dla uczelni, co pozwoli na wykorzystanie potencjału i specyfiki poszczególnych wydziałów.
Zespół zarekomendował także:
Zmniejszenie liczby godzin zajęć w grupach:
- A (Biomedyczne podstawy farmacji),
- B (Fizykochemiczne podstawy farmacji),
- D (Analiza, synteza i technologia leków).
Zwiększenie liczby godzin w grupach:
- E (Biofarmacja i skutki działania leków),
- F (Praktyka farmaceutyczna).
Wydzielenie nowej grupy – C (Humanistyczne i społeczne podstawy farmacji).
Proponowane jest również zmienienie formuły 6-miesięcznej praktyki. Wcześniej było to 6 miesięcy w 11 semestrze, zespół rekomendował rozłożenie praktyki na 3 części – jeden miesiąc praktyki po III roku, jeden po IV, a cztery kolejne miesiące będą realizowane na V roku studiów.
źródło: aptekarski.com