Liczba dorosłych żyjących z cukrzycą na świecie przekroczyła 800 milionów, co stanowi ponad czterokrotny wzrost od 1990 r. WHO podkreśla skalę epidemii cukrzycy i pilną potrzebę silniejszych działań globalnych w celu rozwiązania zarówno rosnących wskaźników zachorowań, jak i pogłębiających się luk w leczeniu, szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach.
Globalna częstość występowania cukrzycy u dorosłych wzrosła z 7% do 14% w latach 1990–2022. Kraje o niskich i średnich dochodach odnotowały największy wzrost. Wskaźniki zachorowań na cukrzycę gwałtownie tam wzrosły, a dostęp do leczenia pozostał na niskim poziomie.
Tendencja ta doprowadziła do drastycznych nierówności na świecie: w 2022 r. prawie 450 milionów dorosłych w wieku 30 lat i starszych – około 59% wszystkich dorosłych z cukrzycą – pozostało bez leczenia, co oznacza 3,5-krotny wzrost liczby osób nieleczonych od 1990 r. Dziewięćdziesiąt procent tych nieleczonych dorosłych żyje w krajach o niskich i średnich dochodach.
„Widzieliśmy alarmujący wzrost zachorowań na cukrzycę w ciągu ostatnich trzech dekad, co odzwierciedla wzrost otyłości, spotęgowany przez skutki marketingu niezdrowej żywności, brak aktywności fizycznej i trudności ekonomiczne” — powiedział dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Aby opanować globalną epidemię cukrzycy, kraje muszą pilnie podjąć działania. Zaczyna się to od uchwalenia polityk wspierających zdrową dietę i aktywność fizyczną, a co najważniejsze, systemów opieki zdrowotnej, które zapewniają profilaktykę, wczesne wykrywanie i leczenie”.
źródło: WHO