Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała globalne ramy, aby pomóc Państwom Członkowskim w kompleksowym badaniu pochodzenia nowych i ponownie pojawiających się patogenów. Chociaż istnieje wiele narzędzi dostępnych do badania ognisk chorób zakaźnych, jest to pierwsze ujednolicone, ustrukturyzowane podejście do badania pochodzenia nowego patogenu.
Jak pokazuje każda epidemia i pandemia, zdrowie ludzi i zwierząt jest zagrożone z powodu rosnącego ryzyka pojawienia się znanych (takich jak wirusy Ebola, Nipah, ptasiej grypy, Lassa i ospy małpiej) i nowych patogenów o potencjale epidemicznym i pandemicznym (nowa grypa, MERS-CoV, SARS-CoV-1, SARS-CoV-2). Możliwość zapobiegania epidemiom, a gdy nie jest to możliwe, szybkiego powstrzymania epidemii i ustalenia ich źródła jest obecnie ważniejsza pod względem naukowym, moralnym i finansowym niż kiedykolwiek wcześniej.
Globalne ramy WHO określają badania naukowe i studia dotyczące sześciu elementów technicznych:
- Wczesne badania pierwszych zidentyfikowanych przypadków/grup/ognisk zachorowań mające na celu identyfikację potencjalnych źródeł narażenia, pobieranie próbek u źródła, określenie charakterystyki nowego patogenu w celu opracowania testów diagnostycznych.
- Badania na ludziach : w celu zrozumienia epidemiologii, w tym obrazu klinicznego, sposobów transmisji, patologii i najwcześniejszej obecności w próbkach nadzoru syndromowego.
- Badania na styku człowiek-zwierzę mające na celu identyfikację potencjalnych rezerwuarów zwierzęcych, żywicieli pośrednich i odwrotnych zoonoz.
- badania mające na celu identyfikację owadów będących nosicielami lub innych źródeł zakażenia, a także najwcześniejszej obecności w środowisku.
- Badania genomiczne i filogenetyczne mające na celu identyfikację szczepów prekursorowych, cech genomowych, ewolucji u żywicieli pośrednich i ludzi oraz rozmieszczenia przestrzennego w czasie.
- Badania z zakresu bezpieczeństwa biologicznego/ochrony biologicznej mające na celu ustalenie, czy naruszenie procedur laboratoryjnych lub badawczych mogło mieć związek z pierwszymi przypadkami.
Globalne ramy WHO zostały zaprojektowane jako zasób dla naukowców, organów zdrowia publicznego i badaczy w państwach członkowskich. Zapewniają wskazówki, kiedy i jak inicjować takie wielodyscyplinarne dochodzenia i oferują zalecenia dla krajów dotyczące zdolności i narzędzi potrzebnych do ich pomyślnego wdrożenia.
Dokument można przeczytać tutaj: https://www.who.int/publications/m/item/who-global-framework-to-define-and-guide-studies-into-the-origins-of-emerging-and-re-emerging-pathogens-with-epidemic-and-pandemic-potential
źródło: WHO